Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

New York'ta bir grup DSÖ'ye dava açtı

New York'un banliyö ilçesi Westchester'ın üç sakininin bölge nüfusu adına yaptığı dava başvurusunda,

New York'ta bir grup DSÖ'ye dava açtı

Koronavirüs pandemisinin yeni merkezi konumundaki ABD'de en çok teyitli vaka ve ölümün bulunduğu eyalet olan New York'un banliyö ilçesi Westchester'ın üç sakini Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) dava açtı.

ABD'de salgının ilk yayıldığı yerlerden olan Westchester'ın üç sakini, ilçenin yaklaşık 1 milyonluk nüfusu adına grup davası açtıklarını dile getirdi. 

Davacılar, ABD Başkanı Donald Trump'ın DSÖ'ye fon musluklarını kesme kararının gerekçelerini yankılayarak örgütü koronavirüsün yayılmasıyla ilgili bilgileri örtbas etmek, büyük ihmalkarlıkta bulunmak ve pandemi ilan etmekte çok geç kalmakla suçladı.

Richard Kling, Steve Rotker ve Gennaro Purchia'nın dava başvurusunda DSÖ'nun salgın ilk başladığında Çin'in faaliyetlerini yakından kontrol etmediği, tedavi için önerilerde bulunmadığı seyahat kısıtlamaları getirilmesi gibi ülkelere tavsiyelerde bulunmadığı, küresel müdahale koordine etmekte ve pandemi ilan etmekte geç kaldığı suçlamaları yer aldı. 

Üçlü DSÖ'ye koronavirüsün vehametini örtbas komplosunda Çin hükümetiyle işbirliği yapmak suçlaması da yöneltti. Ancak başvuruda Çin'e davalı olarak yer verilmedi.

New York'un White Plains bölgesindeki federal mahkemeye yapılan dava başvurusunda DSÖ'nün Westchester halkına verdiği 'ölçü ve hesaba sığmayan' zarar için tazminat talep edildi, ancak talebin içeriği belirtilmedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!