Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

New York manzaralı çatıya savaş helikopteri

Silah ticaretindeki kontrolsüzlüğü protesto eden eylemciler, New York'ta bir binanın çatısına BM Genel Merkezi'nden görülecek şekilde askeri helikopter maketi kurdu.

New York manzaralı çatıya savaş helikopteri

Silah Ticaretini Kontrol Kuruluşu (Control Arms) ve Uluslararası Af Örgütü mensubu bir grup eylemci, uluslararası silah ticaretiyle ilgili kontrolsüzlük ve uygunsuzluklara dikkati çekmek ve BM yetkililerinin bir an önce bu konuda düzenlemelere gitmesini sağlamak amacıyla 6 metrelik askeri helikopter maketini, BM Genel Merkezi'nden görülebilecek şekilde, bir binanın çatısına yerleştirdi.

Kuruluş tarafından yapılan basın açıklamasında, tarihi pazarlıkların yapılacağı BM Silah Ticareti Antlaşması final konferansına bir gün kala, hükümetlerin hala doğruyu seçmek için zamanlarının olduğu belirtildi.

Queens'in Long Island City semtinde, BM Genel Merkezi'nin tam karşısındaki bir binanın çatısına yerleştirilen maket helikopter ve önündeki askeri mühimmat ile sivil halkın hayatının tehdit altında olduğu mesajı verilmek isteniyor.

Dünya genelinde 100'den fazla organizasyonu bünyesinde barındıran uluslararası sivil toplum örgütü Control Arms, uzun süredir BM bünyesinde düzenlediği panel ve konferanslarla silah ticaretinin kısıtlanması ve kontrol altına alınması için sarf ettiği çabayla biliniyor.

Uluslararası silah satışının kontrol altına alınmasının önündeki en büyük engel olarak silah lobileri görülüyor. Bu konuda BM düzeyinde, uluslararası yaptırım gücü olan karar alınması için en son aşamada Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin toplu onayı gerekiyor.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!