Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Nevra Bilem 'fenomenlik' yolculuğunu anlattı! (ÖZEL HABER)

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla tanındı. Kısa sürede geniş kitlelere ulaştı. Bursalı fenomen Nevra Bilem, "Sosyal medya yasaları bizim için yeterli değil" dedi.

Nevra Bilem 'fenomenlik' yolculuğunu anlattı! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Nevra Bilem, kişisel blog olarak kullandığı hesabında hayatına dair paylaşımlar yapıyor.

Her sosyal medya fenomeni gibi beğenildiği kadar tepki de topluyor.

Sosyal medyada yaptığı doğal paylaşımlarla tanınan Nevra Bilem, Bursada Bugün'e karşılaştığı zorlukları anlattı.  

Nevra Bilem kimdir?

"Ben tesettürlü bir kadınım ve uyumlu olarak giyinmeyi çok seviyorum. İlk olarak bu yönde paylaşımlar yapıyordum. Evlenmeden önce 10 bin takipçim vardı. Daha sonra evlendim. Benim eşim Mardinli ben ise Bursalıyım. Mardin ve Bursa adetlerinin farklı olması ve benim bunları sosyal medya üzerinden insanlara göstermem çok beğenildi. İlerleyen zamanlarda bir kız çocuğum oldu. Doğduktan sonra ona 6 ay kınası yaptım. Bu kına sosyal medyada çok beğenildi. Videolar ve fotoğraflar yayılmaya başladı. Sonra yavaş yavaş sayfa büyüdü. Tamamen kişisel paylaşımlarımla olan bir sayfadır."

Geniş kitlelere nasıl ulaştınız?

"Bu takipçi sayısına toplamda 5 sene gibi bir süreçte ulaştım. İlk dönemlerde az takipçim vardı. Son 1 senedir 400 bine yakın takipçi sayısına ulaştım. Zamanla hesap keşfete düştü, bazı sayfalar da paylaşıldı ve bu sayede hesabın büyümesi daha da kolaylaştı. Böyle bir hayalim hiç yoktu, tahmin etmezdim sayfanın buralara geleceğini. Sosyal medyada vakit geçirmeyi çok seviyorum ve aktif olarak kullanıyorum. İnsanların dikkatini böyle çektim diye düşünüyorum."

Olumsuz yorumlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?

"Haddi aşan çok fazla yorum geliyor. Seven de çok sevmeyen de. Nasıl baş ediyorum? Genelde engelliyorum. Birlikte çalışmış olduğumuz bir avukatımız var. Yorum yapan kişi saygıyı aşıyorsa direk avukatımıza veriyoruz ismini. Dava açılması gerekiyorsa da dava açıyoruz. Bu şekilde başa çıkmaya çalışıyoruz. Sayfam keşfete düştükçe takip eden de etmeyen de yorum yapıyor."

Sosyal medya yasaları sizce yeterli mi?

"Sosyal medya yasaları bence yeterli değil. Devlet büyüklerine saldırı olduğunda o kişi hemen bulunuyorsa bizlerde de bulunmalı. Aynı kural bizim hesaplarımız için de geçerli olmalı. Maalesef geçerli değil ama. Herkes istediği gibi fotoğrafımızı ve videomuzu paylaşabiliyor. Biz bunu avukatımıza veriyoruz evet ama savcılık bunları bazen eleştiri olarak değerlendirebiliyor. Benim bir ailem var. Evliyim ve bir çocuğum var. İnsanlar bunları düşünmeden yorum yapıyor. Bunun önüne geçilmeli."

Tanıtım yaptığınızda tepki alıyor musunuz?

"Geniş kitlelere ulaştıysak tanıtım yapıyoruz mutlaka. Beğendiğimiz ve güvendiğimiz ürünleri tavsiye ediyoruz. Ama ne yazık ki bunu anlamıyorlar. Tamamen gösterişten ibaret olduğunu düşünüyorlar. Bizim kendi yaşam tarzımızın olmadığını düşünüyorlar. Bunun üzerine yorum yapıyorlar. Bu tür yorum yapan herkes kendini bir kere bizim yerimize koysun. Bunu düşünerek yorum yapsın. Bu konuda ailem çok üzülüyor."

Yaptığınız yardım kampanyası çok konuşuldu. Bu kampanyanın detayını sizden öğrenebilir miyiz?

"Kuveytli arkadaşlarımızla bir yardım kampanyası yaptık. Normalde bu tür yardımlarımızı gizli yapıyorduk. Ama sayfamın altına, "Bu değirmenin suyu nereden geliyor, o kadar kazanıyorsun yardım yapsana, bu paylaşımları yapacağına durumu olmayan insanlara yarım et" gibi yorumlar geliyordu. Biz de buna istinaden yaptığımız iyilikleri paylaşmaya başladık. O bile insanların gözüne battı. İyiliği karşı tarafı incitmeden yapmak gerekiyor. Ben büyük bir sayfayım ve bunu gösterme sebebim herkesin iyilik yapmasını sağlamak. Benden görenler belki yardım ederler. Ben her şeyimi paylaşıyorum."

Fenomen olmak isteyenlere tavsiyeniz nedir?

"Sosyal medya fenomeni olmak için çaba ve emek mutlaka gerekiyor. Ama bir yerde şans devreye giriyor. Çünkü bazen ne kadar çabalarsanız çabalayın olmuyor. Sosyal medyada farklılık yaratmanız, doğal olmanız gerekiyor. Kendiniz olmanız çok önemli. Kimseyi taklit etmemelisiniz. Aktif kullanıcı olmakta çok önemli. Farklı olursanız eğer güzel yerlere gelirsiniz."

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!