Netanyahu'ya şok Mavi Marmara eleştirisi

İsrail Devlet Denetçisi Micha Lindenstrauss, dokuz Türk'ün öldürüldüğü Mavi Marmara baskını ile ilgili olarak açıkladığı nihai raporunda mevcut hükümeti ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'yu eleştirdi.

Netanyahu'ya şok Mavi Marmara eleştirisi

İsrail Devlet Müfettişliği tarafından hazırlanan Mavi Marmara nihai raporunu açıklayan Denetçisi Micha Lindenstrauss raporunda Başbakan Netanyahu'nun normal karar verme süreçlerini işletmediği kararına vardı. Rapora göre; Başbakan Netanyahu'nun, savunma ve dışişleri bakanlarıyla özel görüşmeler yaptığı ancak görüşmenin içeriğinin kayıt altına alınmadığı. Filonun yola çıkmadan önce toplanan güvenlik kabinesinin anayasal bir dayanağı olmadığı ifade edildi. Lübnan Savaşı'ndan sonra kurulan Winograd ve Lipkin-Shahak komisyonlarının görüş ve tavsiyelerini dikkate almayan Netanyahu'nun acele kararlar aldığı açıklandı.

"2010 yılı başında Gazze filosunun yola çıkacağı istihbaratını alan Genelkurmay Başkanı, Savunma Bakanı ve Stratejik İşler Bakanı, Başbakan Netenyahu'dan geniş katılımlı bir hükümet toplantısı yapılmasını istemiş ancak bu uyarıları dikkate almayan Netenyahu, müdahale mekanizmalarını kullanmayı tercih etmiştir" ifadelerine yer verildi.Netenyahu'ya bağlı Milli Güvenlik Konseyi toplantısına ordu yetkililerinin, konseyin konuyla ilgili düzenlemeler yapma isteğine karşın toplantıya katılmadığı belirtilen raporda; ayrıca bu talihsiz olaydan gerekli dersin alınması gerektiği ifade edildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!