Ness Gölü'nde canavar avı başlatılıyor!

Ness Gölü'nde (Loch Ness) tam olarak hangi türlerin yaşadığının tespit edilebilmesi için DNA örnekleme tekniği kullanılarak yapılacak araştırma, bu sularda saklandığı iddia edilen canavar efsanesinin sonunu getirebilir.

Ness Gölü'nde canavar avı başlatılıyor!

Farklı ülkelerden bilim insanlarının katılımıyla oluşturulan bir ekibin, Birleşik Krallık'ın en büyük tatlı su kaynaklarından birin olan Ness'teki canlı türlerinin genetik kodlarını iki haftalık bir süre zarfında çıkarması hedefleniyor. Gölden alınacak numuneler İskoçya'da yüzyıllardır devam eden Ness canavarı efsanesinin ardındaki gerçeği ortaya çıkarmak için analiz edilecek.

Ekibin başında bulunan Yeni Zelandalı bilim insanı Neil Gemmel 'canavar Nessie'nin' varlığına prim vermediğini söylese de iddiaları araştırmak istediklerini belirtti.

İngiliz basınına konuşan Gemmell, gölde yaşayan canlı türleriyle ilgili yeni ve önemli bilgilere ulaşacaklarından kuşku duymadıklarını söyledi.

NUMUNELER DÖRT AYRI ÜLKEDE İNCELENECEK

Bir canlı hareket ettiği sırada bulunduğu ortama deri, pul, tüy, dışkı ya da idrardaki aracılığıyla DNA örnekleri bırakıyor. Gölden alınacak numunelerin içerdiği DNA'ların hangi canlı türlerine ait olduğu tespit edilecek. Ekibin gelecek ay yapacağı ziyaretin ardından, numuneler analiz edilmek üzere Avustralya, Danimarka, Fransa ve Yeni Zelanda'da bulunan laboratuvarlara gönderilecek.

Birçok kişi 'canavar' sanılan yaratığın yayın balığı ya da mersin balığı olabileceği görüşünde. Bilim insanları bu teoriyi de araştıracaklar.

7'İNCİ YÜZYILDAN BERİ TARTIŞILIYOR

Ness'in bir canavar gizlediği iddialarının 7'inci yüzyıla kadar gidiyor. Kimi dini metinlerde bir su canavarı ile karşılaşan azizden bahsedilmesi, efsaneyi besleyerek 2000'li yıllarda dahi hala tartışılmasına yol açan unsurlardan biri. Eski çağlardaki yaygınlığı bilinmese de, modern dönemde binden fazla kişi Ness Gölü canavarını gördüğünü iddia etti.

Bölgeye yönelik ilgili artırarak yerel turizmi desteklemesi de efsanenin destekçilerini artırmış olabilir.

BÜYÜK BALONLAR ÇIKARARAK YÜZÜYOR

Nessie'nin suda büyük balonlar çıkararak yüzdüğü ve yer sarsıntılarına yol açtığı ileri sürülüyor. Canavarı belgelediği iddia edilen bir fotoğraf 1934 yılında İngiliz Daily Mail tarafından yayımlanmış ancak daha sonra sahte olduğu anlaşılmıştı.

1960'lar ve '70'lerde 'Loch Ness Fenomeni Araştırma Bürosu' tarafından yapılan 10 yıllık bir çalışma da dahil olmak üzere yapılan bilimsel incelemeler, efsanevi yaratığın var olduğuna dair hiçbir kanıta rastlamadı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, 2003 yılında 600 sonar ışını ve uydu taramasını içeren geniş bir araştırmayı finanse etti. Araştırmacılar dinozorlara benzer, nesli yok olmuş bir deniz canlısının soğuk gölde hayatta kalmış olabileceğini varsaymışlardı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!