Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Neruda zehirlendi mi?

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi şair Pablo Neruda'nın cenazesinden alınan kemik örneklerinin, toksikoloji testleri yapılmak üzere İspanya'ya gönderileceği bildirildi.

Neruda zehirlendi mi?

 

 

BBC'nin haberine göre, Şili Diktatörü General Augusto Pinochet rejimi döneminde zehirlenerek öldürüldüğü iddia edilen Neruda'nın ölümünden 40 yıl sonra, 8 Nisan'da mezardan çıkarılmasına onay veren mahkeme heyeti, alınan örneklerin bir de İspanya'da incelenmesini uygun gördü.
Neruda'nın cenazesinden alınan örnekler, ünlü şairin ölümündeki sır perdesini aralamak için halihazırda ABD'de de test ediliyor.
Elde edilen ilk bulgular, Neruda'nın ilerlemiş prostat kanserinin yayılması (metastaz) sonucu öldüğünü destekliyor. Ancak Neruda'nın zehirlenip zehirlenmediğinin belirlenmesi için daha ayrıntılı testler yapılması gerekiyor. Ünlü şairin yeğenlerinden Rodolfo Reyles, örneklerin hem ABD'nin Kuzey Caroline eyaletindeki bir laboratuvarda hem de İspanya'nın Murcia Üniversitesi'nde inceleneceğini belirtti.
İspanya'daki testler, Neruda'nın cenazesinin mezardan çıkarılmasına da tanıklık eden adli tıp uzmanı Aureliano Luna Maldonado kontrolünde yapılacak.

ÖLDÜRÜLDÜ İDDİASI!

Şili'nin devrik Devlet Başkanı Salvador Allende'nin yakın arkadaşı ve ülkenin önde gelen siyasetçilerinden biri olan Neruda, General Pinochet'in iktidara geldiği askeri darbeden 12 gün sonra 23 Eylül 1973'te yaşamını yitirmişti... Sürücüsü ve kişisel asistanı Manuel Araya, 1971 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen şairin General Pinochet rejimi tarafından zehirlendiğini iddia etmişti. Arraya, Neruda'nın öldüğü gün hastane yatağından kendisini ve eşini arayarak doktorun uyurken kendisine bir ilaç enjekte ettiğini söylediğini belirtmişti. AA

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!