Nerelerde kaç şiddetinde deprem bekleniyor?

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Ege Bölgesi'nde 15 merkezde büyüklükleri 5 ila 7,2 arasında değişen depremler beklendiğini belirterek, 'Zaman veremiyorum ama bunlardan bir tanesine tanık olacağımız kanısındayım' dedi.

Nerelerde kaç şiddetinde deprem bekleniyor?

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Ege Bölgesi ile ilgili olarak yaptığı deprem araştırmalarını paylaştı. İHA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Ercan, Türkiye'de deprem üreten 3 tane ana kırık kuşağı olduğunu belirterek, 'Bunların en büyüğü yüzde 52'si Kuzey Anadolu kırığı boyunca, yüzde 33'ü Batı Anadolu kırıkları boyunca ve yüzde 12'si de Doğu Anadolu kırıkları boyunca oluşuyor. Bunlardan en yıkıcı depremler Kuzey Anadolu ve Batı Anadolu kırığında oluşuyor ve ikisi birbirinden çok farklı. Son yıllarda buradaki depremlerin işleyişi konusunda araştırmalar yapıyorum. Son yaptığım araştırmada baklava dilimini andıran Kuzey- Güney ve Kuzey Doğu- Güney Batı ve Kuzey Batı- Güney Doğu doğrultulu yaşlı kırıklarla, Doğu-Batı doğrultulu kırıkların kesim yerleri ana deprem oluşum odakları olarak belirlendi. Beklenen deprem büyüklükleri de şöyle; bir tanesi Midilli'nin güneyi. 6.8 ile 7,2 büyüklüğünde. Bu İzmir'i etkiler. İzmir'de yaklaşık 6 büyüklüğünde bir deprem olmuş gibi hissedilir. Foça-Karaburun-Midilli üçgeni 6- 6.8, Urla- Seferihisar 6,2, Sisam kentinin bulunduğu kesimde 5,5- 7,2, Germencik 5- 7,2, Nazilli 5-7, Denizli 5-7,2 arasında, Ula-Köyceğiz 5-7,2 arasında, Çameli 5-6,5 arası, Edremit- Ayalık 6-7,2 arası, Balıkesir 5-6,7 arası, Salihli 5-6,7 arası, Turgutlu 5,5-6,9 arası ve Gediz-Simav 5,5-7,2 arasında Batı Anadolu depremini bekleyen yerlerdir. Bu bölgelerde gerginlik yığılımları sürüyor ve gerginlik yığılımları boşalma noktasına kadar geldiğinde bu kentlerin bir tanesinde deprem olacaktır' dedi.


'TEK ÇÖZÜM KENTSEL DÖNÜŞÜM'


Kentsel dönüşüm sürecinin bu konuda tek çözüm olduğunu anlatan Ercan, 'Bu illerde kentsel çözüme öncelik vermek gerekiyor ve kötü yapılaşmaların bir an önce ayıklanması gerekiyor. Bunlar için bir zaman veremiyorum. Ama gelecek günler bunlardan bir tanesine tanık olacağımız kanısındayım. Orta ve orta üstü bir deprem beklemek Batı Anadolu ve Ege'de şaşırtıcı olmayacaktır. Dolayısıyla bu sürecin çözüm yolu kentsel dönüşümü öncelikle kentlere sokarak, buralardaki niteliksiz yapıların yıkılarak yerine yenilerinin yapılmasıdır' diye konuştu.
Prof. Dr. Ahmet Ercan, beklenen depremle ilgili süre vermenin zor olduğunu ifade ederek, 'Bunlar Batı Anadolu'da damalı deprem odakları diye yeni yaptığım araştırmanın sonuçları. Dolayısıyla buralarda olacak bir depremin şaşırtıcı olmaması gerekiyor. Bu illerin belediye başkanları ve valilerinin bu konuda hazırlıklı olmaları gerekir' açıklamasında bulundu.

Ege'de yapı niteliği bakımından 6,2'lik depremden sonra yıkımın başlayacağını anlatan Ercan, 'Dolayısıyla 5 ila 5,5'luk depremde Ege'de dağ köyleri dışında yıkım görülmez. 7 ila 7,2'lik deprem oldukça yıkıcı' dedi. Ercan, şunları söyledi:

'Şu anda depremlerin en çok kaynaştığı yerlerden bir tanesi Batı Anadolu'da Bozburun ucu var. Burada bir yanardağ oluşumu nedeniyle depremcikler bir türlü bitmek bilmedi. Bu daha büyük bir depreme tanık olabilir. Bunun yanı sıra Gökova Körfezi'nde bir devingenlik var. Sisam adasının bulunduğu yerde bir devingenlik ve gerginlik birikimi söz konusu. İzmir'e yakın olan yerlerden bir tanesi ise Midilli adasının bulunduğu kesim. Özellikle karada olan kesimler ise Akhisar ile Manisa arasında bir gerginlik yığılımı var. Denizli ile Salihli arasında gerginlik birikimi var. Öncelikli buralarda olur diye düşünüyorum.'

'MARMARA İÇİN UFUKTA BİR DEPREM GÖZÜKMÜYOR'


Prof. Dr. Ahmet Ercan, beklenen Marmara depremiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunarak, 'Marmara bölgesel olarak düşündüğümüz zaman Yenice-Gönen biraz tetikte durması gerekiyor. Bunun yanı sıra Gemlik Körfezi'nin İmralı açıkları yine tetikte duracak yerlerden bir tanesidir. Ama İstanbul ya da Tekirdağ depremi diye andığımız depreme daha çok zaman var. İstanbul'un kuzey kolunda gerginlik birikimi var ama bu deprem üretecek kadar gergin değil. Ben İstanbul'da, Marmara Bölgesi'nde ufukta bir deprem görünüyor gibi gözükmüyor bana. Bunun için daha çok yıllar var. 2045'e kadar Kuzey Marmara'da bir deprem beklemiyorum. Ama 5-5,7'lik depremlerin olması şaşırtıcı olmaz. Çünkü bir deprem kendini boşaltmaya hazırlarken bu tür öncü depremleri üretebilir' dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Arka Sokaklar 327. bölüm fragmanı izle
Not Defteri 5. bölüm full izle, Not Defteri son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Not Defteri 5. bölüm fragmanı izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm full izle, Kara Para Aşk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm full izle, Ankara'nın Dikmeni son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm fragmanı ve özeti izle
Kızılelma 15. bölüm full izle, Kızılelma son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kızılelma dizisi 15. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm full izle, Sevdaluk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm full izle, Hıyanet Sarmalı son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm full izle, Muhteşem Yüzyıl son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm fragmanı ve özeti izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm 2. fragmanı izle
Medcezir 32. bölüm fragmanı izle
Güneşi Beklerken 42. bölüm fragmanı full izle
Beni Böyle Sev 57. bölüm fragmanı izle, 28 Nisan 2014
Benim İçin Üzülme 54. bölüm full izle, Benim İçin Üzülme son bölüm izle, 22 Nisan 2014