NEHİR HAVZALARI KİRLİLİKTEN KURTARILACAK

Avrupa Birliği'nin nehir havzaları yönetim planı Bursa'da masaya yatırıldı.

NEHİR HAVZALARI KİRLİLİKTEN KURTARILACAK

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Merinos Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlediği toplantıya Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, bakanlık yöneticilerinden Recep Şahin ve Dr. Yakup Karaaslan, 12 ilin çevre müdürlüğü yetkilileri ile proje koordinatörü Henk Sterk katıldı. Aralık 2000 tarihinde yürürlüğe giren AB su çerçeve direktifi kapsamında birliğin 2015 yılına kadar tüm sularının "iyi durum"a gelmesinin hedeflendiği bildirildi.
Bursa'da ilk defa nehir havzalarının eğitim planlarının yapıldığı belirten Bursa İl Çevre ve Orman Müdürü Rahmi Bayrak, "Bu planlar havza korunması ile paralel olarak yürütülüyor. Daha önce sulardaki kimyasallara bakıyorduk. Artık kimyasallar dışında sudaki ekolojik dengenin korunması, sudaki bütün canlıların yaşaması için değerlendirmeler yapacağız. Parametreleri daha sıkı bir hale getirerek su kalitesini iyileştireceğiz" dedi.
Proje koordinatörü Henk Sterk ise, Avrupa haritasını göstererek, "Bu harita üzerinde gördüğünüz ülkeler değil, su havzalarıdır. Avrupa Birliği üyeleri, bu havzaların hepsi için bir nehir havzası yönetim planı oluşturmak mecburiyetindedir. Ren havzası, Tuna havzası ve bunun gibi havzalar, bir de uluslararası havzlar var. Bu yönetim planları hedefimiz olacak, bu hedefler doğrultusunda alınacak tedbirleri tartışacağız. İyi suya ulaşma hedefi bazı havzalar için 6 yılda, bazı havzalar için 10 yılda mümkün olabiliyor" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!