Nefes kesen operasyon

VAN'da yolu kardan kapalı olan 2 ayrı köyde mahsur kalan 4 hastanın imdadına Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) yetişti. Yaklaşık 2 metrelik karda 6 saat süren çalışma ardından köye yetişen ekipler, hastaları alarak paletli ambulanslarla Başkale İlçesi'ne getirdi.

Nefes kesen operasyon

 


Van'ın Başkale İlçesine 60 kilometre uzaklıkta bulunan ve kardan dolayı yolu ulaşıma kapanan Yurttepe ve Uğurlu köyünde doğum sancısı çeken bir kadın, koah hastası 1 kişi ile hastalanan 2 çocuk için köylüler sağlık ekiplerini arayarak yardım istedi. Tipi nedeniyle helikopterin kalkamaması üzerine UMKE ekipleri paletli ambulansla yola çıktı. Yolda yaklaşık 2 metreyi bulan karda ilerleyen ekipler 6 saat sonra Yurttepe Köyü'ne geldi. Burada doğum sancısı çeken kadının yanına bir doktor bırakan ekipler, daha sonra Yurttepe köyüne 10 kilometre uzaklıkta bulunan Uğurlu Köyü'ne geçti. 2 metreyi bulan kar ve tipi nedeniyle zor anlar yaşayan sağlık ekipleri zorda olsa buradaki Koah hastası ile iki çocuğa da ulaşmayı başardı.

Hastaların ilk tedavileri köyde yapıldı. 2 doktorun da aralarında bulunduğu ekip, köyde ayrıca sağlık taraması yapıtı. Yapılan sağlık taraması sırasında 35 günlük bebeğin altına bırakılan toprak sağlık ekiplerini şaşkına çevirdi. Derisi tahriş olan bebeği yıkıyan ekipler aileye de yaptıkları yanlış uygulama ile ilgili bilgi verip bebek bezi ve krem yardımında bulundu.

Ekipler, köyde yapılan sağlık taramasının ardından Uğurlu Köyün'deki koah hastası, ateşi yüksek olan 2 çocuk ile Yurttepe köyünde bulunan doğum hastasını yanlarına alarak Başkale'ye getirdi. Hastalar Başkale Devlet hastanesindeki tedavilerinin ardından ise ambulanslarla Van'a sevk edildi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!