Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ne kadar bağımlısınız?

Sabah kalkar kalkmaz sigara paketine mi sarılıyorsunuz? Hastayken bile sigara içmeden yapamıyor musunuz? Sigaraya ne kadar bağımlı olduğunuzu öğrenmek ister misiniz?

Ne kadar bağımlısınız?

Ülkemizde 15 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin %31,2'si yani yaklaşık 16 milyon kişi sigara içiyor. Sigara kullanımının cinsiyetler arasındaki oranı ise erkeklerde %50,6. Bu oran, kadınlara göre %16,6 daha fazla. Halen sigara içenlerin yarısından fazlası sigarayı bırakmak istediğini, ancak bu kişilerin sadece %10,0'ı gelecek bir ay içinde sigarayı bırakmayı planladığını ifade ediyor. İlk sigara deneyimlerine erken yaşta başlayan gençlerin düzenli sigara kullanıcısı olma ihtimalleri daha yüksekken, sigarayı bırakma ihtimalleri de daha düşük oluyor. 21 yaşına kadar sigara içmemiş olanların daha sonra başlama olasılığı da dana düşük.

Araştırmalara göre sigarayı bırakmanın 5 temel adımı şöyle:
1. Bırakmaya hazır olmak ve bırakma günü belirlemek.
2. Doktor ve eczacınıza danışmak, destek almak.
3. Yeni davranışlar geliştirmek (Rutinlerinizi değiştirmek ve sigara içme isteğini unutturacak yöntem bulmak).
4. Tedavinize doktorunuzun önerdiği süre boyunca devam etmek.
5. Yeniden sigarayı yakmanıza neden olacak zorluklara karşı hazırlıklı olmak.

Sigara içen ve bırakmak isteyenlere yardımcı olmayı amaçlayan Sendebirakabilirsin.com'da, nikotin bağımlılık testini çözerek bağımlılık düzeyinizi öğrenebilir, sigarayı bırakmak için destek alabileceğiniz size en yakın sigara bırakma merkezlerine aynı adresten ulaşabilirsiniz.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!