Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Nazi toplama kampından sağ kurtulan anti-faşist Romero, hayatını kaybetti

Diktatör Franco'ya karşı mücadele veren ve ardından Naziler tarafından Fransa'da yakanarak Avusturya'daki Mauthausen toplama kampına gönderilen 7 bin 500 İspanyoldan sağ kalan son kişi olan Juan Romero, faşizm karşıtı çalışmalarının ülkesi tarafından tanınmasından sadece birkaç hafta sonra 101 yaşında hayatını kaybetti.

Nazi toplama kampından sağ kurtulan anti-faşist Romero, hayatını kaybetti

Nazi toplama kampından sağ olarak kurutulan son İspanyol Juan Romero'nun 101 yaşında, yaşılıktan kaynanklanan sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

DİKTATÖR FRANCO'YA KARŞI MÜCADELE ETTİ

1919 yılında İspanya'nın Córdoba kentinde doğan Juan Romero, İspanya iç savaşı patlak verdiğinde yaralandığı Ebro Savaşı da dahil olmak üzere çatışmanın en kanlı savaşlarından bazılarında cumhuriyetçiler için Diktötör Franco'ya karşı savaştı.

Romero, 1939'da 500 bin cumhuriyetçi sürgün arkadaşıyla birlikte Fransa'ya gitti. Ardından Fransız Yabancı Lejyonu'na katılan Romero,  1940 yazında Naziler tarafından yakalandı ve sonunda, 5 bin 200 "vatansız" cumhuriyetçi İspanyol'un çalıştırıldığı veya açlıktan öldürüldüğü Mauthausen Toplama Kampı'na gönderildi.

"O ZAVALLI ÇOCUKLAR MASUMDU"

Toplama kampınan sağ olarak çıkan anti-faşist kanaat önderi, geçen yıl France 24'e Mauthausen anılarına ilişkin verdiği demeçte, " Küçük bir Yahudi kızı vardı. Bana gülümsedi; zavallı şey  gaz odasına gideceğini bilmiyordu. Ona sarılırdım ama bunu yapsaydım Naziler beni oraya gönderiridi.  O anı asla unutmayacağım. Bu beni gerçekten rahatsız etti; onları her gün öldürdüler ama o zavallı çocuklar masumdu" ifadelerini kullanmıştı.

Mayıs 1945'te ABD askerleri tarafından kurtarılmadan önce kampta yaklaşık 100 bin erkek, kadın ve çocuk öldü. Romero hayatta kaldı ve 2016'da "Légion d'honneur" ile ödüllendirildiği Fransa'ya yerleşti.

İSPANYA ÖZÜR DİLEDİ

İspanya, Romero'nun ülkesine olan olağanüstü bağlılığını ve fedakarlıklarını bu yıla kadar kabul etmedi. Ağustos ayında sosyalist hükümetin başbakan yardımcısı Carmen Calvo, İspanya'nın anti-faşistlerine olan borcunu gösteren özür niteliğindeki  bir sertifika sunmak için Romero'nun kuzeydoğu Fransa'daki evine gitti.

"BARIŞ İÇİNDE KALMASINI UMUYORUM"

Calvo, Cumartesi günü Romero'nun öldüğünü öğrendikten sonra attığı tweette, "Juan Romero'yu İspanyol hükümeti adına takdir etme şerefine çok uzun zaman önce sahip olmadım. Ölümünün yasını tutuyorum ve her zaman uğruna savaştığı barış içinde kalmasını umuyorum" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!