Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Naza tahammül yok"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 'Bizim ikinci çeyrekte yüzde 4,4 büyümemiz dünyaya önemli bir mesajdır' dedi.

''Naza tahammül yok''


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan NTV/CNBC-e ortak yayınında soruları yanıtladı.

Bakan Çağlayan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

''İkinci çeyrekte yüzde 4,4 büyümemiz son derece olumlu. Dünya ekonomisindeki gelişmeleri görüyoruz. Etrafındaki ateş çemberine rağmen Türkiye kesintisiz büyüdü. Türkiye ekonomisinin son 10 yıldaki büyüme ortalaması 5,3.

'BU DÜNYAYA ÖNEMLİ BİR MESAJ'
Bizim ikinci çeyrekte yüzde 4,4 büyümemiz dünyaya önemli bir mesajdır. 3. çeyrekte de iyi bir büyüme oranı yakalayacağımızı düşünüyorum. Bu yıl büyüme oranının yüzde 3,5'in altında kalmasını beklemiyorum.

İHRACAT RAKAMLARI
İhracatta giremediğimiz pazar yok. Hizmet ihracatını çok önemsiyoruz. Dünyanın 17. hizmet ihracatıyız.

PİYASALARDA FED ENDİŞESİ
Gelişmekte olan pazarlarda dış kaynaklı etkilenmeler oluyor. Bakın bugün Endonezya, Brezilya ve Hindistan ekonomilerinde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Ben ciddi bir sıkıntıda kalmadığımızı düşünüyorum.

YABANCI SERMAYE ÇIKIŞI
Türkiye bu noktada geçmiş performansını gösteremiyor. Ancak Türkiye'ye mahsus değil bu.

PKK'NIN ÇEKİLMEYİ DURDURMASI
İyi polis-kötü polis rolü oynayanlar var. Biraz daha aklıselim olmaları konusunda BDP'ye Kürt kökenli biri olarak ifade etmek istiyorum. Geldiğimiz nokta naz yapmaya iki ileri bir geri gitmeye tahammül edilecek bir nokta değil. Yıllar önce söylenemeyen şeyler artık söylenebilir hale geldi. Mızıkçılık yapmaya kimsenin tahammülü yok. İnanıyorum ki aklıselim hakim olacak.

DOLARIN 2 TL'Yİ GEÇMESİ
Sermaye hareketleri zaman zaman liman değiştirir, biz sağlam bir zemindeyiz. İhracatçının istediği doların yükselmesi değil, öngörülebilir bir rakam olmasıdır. Merkez Bankası'nın dövize müdahale etmesinin gereksiz olduğunu düşünüyorum.

MERKEZ BANKASI'NIN PARA POLİTİKALARI
Merkez Bankası müdahale etmesi gereken yerde müdahale yapar. Önce sözlü sonra fiili müdahale yapar. Ben Merkez Bankası'nın şu noktada fiili müdahalesine gerek olmadığını ifade ediyorum. Dolar için 2 lira altındaki bir rakamın daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Öyle anlar vardır ki o anlarda siz istediğiniz kadar direnin. Merkez Bankası Başkanı keşke rakam zikretmeseydi. Bilek güreşine girilmeseydi. Bizde şu an rakamlara bakınca ekonomik bir sıkıntı oluşturacak bir durum görmüyoruz. Ama bazı şeylerde de dünyadaki ortaya çıkan problemleri de unutmamak lazım.

CARİ AÇIK BEKLENTİSİ
Cari açık rakamlarına bakın ilk 6 ayla ikinci 6 ay birbirinden farklıdır. Cari açığın finansmanında da sıkıntı olmaz. 2014'te 2013'ten daha az bir büyüme olmayacağını tahmin ediyorum. İhracatımızın da 2014'te 165 milyar doları geçeceğini tahmin etmekteyiz.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!