NATO'DA KRİZ AŞILDI

Operasyon tek bir komuta kontrol sistemi altında NATO'ya devredilecek

NATO'DA KRİZ AŞILDI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya'ya yönelik operasyonla ilgili, "Şu anda prensipte bir mutabakat sağlandı. En kısa zamanda Paris toplantısı sonrası oluşan koalisyon, bu misyonu bırakıp, bütünüyle operasyon tek bir komuta kontrol sistemi altında NATO'ya devredilecek" dedi.

Bakan Davutoğlu, Ankara Palas'ta düzenlenen '21. Yüzyılda Küresel Düzeni Yeniden Düşünmek Konferansı'na gelişinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. ABD, İngiltere ve Fransa Dışişleri Bakanları ile telekonferans görüşme yaptıklarını söyleyen Davutoğlu, karşılıklı kaygıların konuşulduğunu ve bunları aşma noktasında mesafe kat edildiğini söyledi.
Libya konusunda kendilerinin baştan beri ilkelerinin belli olduğunu ifade eden Davutoğlu, "İkili bir yapı olsun istemiyoruz. Paris toplantısı sonrası oluşan koalisyonun bütün yetkilerini NATO'nun tek komuta sistemi altında toplaması gerektiğini düşünüyoruz.

Aynı anda iki operasyonun doğurabileceği hem askeri hem de hedefler anlamında, BM Güvenlik Konseyi'nin kararının dışına çıkma riski anlamında sakıncaları olduğunu söylüyorduk, bu bizim pozisyonumuzdu. Buna karşı bir direnç vardı. Şu anda prensipte bir mutabakat sağlandı. En kısa zamanda Paris toplantısı sonrası oluşan koalisyon, bu misyonu bırakıp, bütünüyle operasyon tek bir komuta kontrol sistemi altında NATO'ya devredilecek. Dolayısıyla Türkiye'nin bu konudaki kaygıları, talepleri kabul gördü" diye konuştu.

Gerekli hazırlıklar ve operasyonel değerlendirmeler yapıldıktan sonra bütün yetkinin, Libya'nın altyapısına zarar vermeksizin, sivilleri korumaya yönelik olarak NATO'ya devredilmesi kararı alındığını söyleyen Davutoğlu, "Teknik çalışmalar yürüyor. Ümit ederiz, en kısa sürede bu tamamlanır ve BM Güvenlik Konseyi 1973 sayılı kararın ruhuna uygun olarak ateşkes hedefine dönük, sivilleri korumaya dönük, Libya'nın altyapısına zarar vermeksizin böyle bir hareket çerçevesi oluşur. NATO içinde bu çalışma en kısa sürede tamamlanacak, diye bize söz verildi. Bir iki gün içinde ümit ederiz bunlar tamamlanır" dedi.

Türkiye'nin NATO'ya desteğinin teknik düzeyde olduğunu yineleyen Davutoğlu, insani yardım ve silah ambargosunun denizden uygulanması yönünde Türkiye'nin katılımı olacağını vurguladı.

Londra'da yapılacak Libya Konferansı'na da değinen Davutoğlu, "Bizim de katılacağımız formatta. NATO ile bölgesel güçlerin yani Afrika Birliği, Arap Ligi gibi örgütlerin ve bölgesel katılımın da olduğu. Bizim iki şartımız vardı, birisi BM Güvenlik Konseyi'nin ve BM evrensel değerlerinin hakim olacağı bir çerçeve, bunu sağlamaya çalışıyoruz. İkincisi de bölgesel katılım. Londra'daki toplantı da bu çerçevede yapılacak. Bu konuda da istişarelerde bulunduk. Dolayısıyla Londra'daki toplantı Paris'in bir devamı
mahiyetinde değil. Bu NATO'nun ve bu harekatın içinde yer alacak BM unsurlarıyla bölgesel unsurların katılımıyla gerçekleşecek" ifadelerini kaydetti.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!