NASDAQ'tan bile böcek çıktı

NASDAQ Yönetimi dün konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, "NASDAQ OMX, 22 Ağustos'ta yaşanan olaylar nedeniyle derin hayalkırıklığı içindedir ve bu, üyelerimiz, şirketler ve yatırımcılar için kabul edilemez bir durumdur. Amacımız, tüm faaliyetlerimizin yüzde 100 performansa erişmesini sağlamaktır" denildi.

NASDAQ'tan bile böcek çıktı

 

Borsa yönetiminin verdiği bilgiye göre, geçen hafta Perşembe günü yaşanan olaylar, NASDAQ'ın rakibi New York Borsası'nın (NYSE) elektronik ticaret platformu Arca'nın NASDAQ'ın platformu Menkul Kıymetler Bilgi İşlemcisi'ne (SIP) aşırı yüklenmesiyle başladı. O gün Arca SIP'e en az 20 kere giriş çıkış yaptı. Ve saniyede 10 bin mesaj işleme kabiliyetine sahip sisteme kapasitesinin iki katından fazla mesaj yükledi. Bu durumda SIP'in mesaj yavaşlatıp sistemi yedeklemesi gerekirken, yazılımında gizlenmiş bir hata nedeniyle ise SIP yedekleme yapamadı. Yazılıma girmiş bir "böceğin" neden olduğu anlaşılan hata nedeniyle sistem çöktü.

NASDAQ mühendisleri 30 dakika içinde sistemi tamir ettiler. Testlerin ardından da 3 saat sonra borsayı tekrar işleme açtılar. Ancak kapalı kalınan süre boyunca borsada milyarlarca dolarlık işlem kaybı yaşandı.

NASDAQ yönetimi, şimdi sisteminde gerçekleştireceği değişiklikler için federal düzenleyicilerden izin bekliyor. NYSE Yönetimi ise olayla ilgili basına açıklama yapmayı reddediyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!