NASA'nın keşif uydusundan ilk fotoğraf!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın Nisan ayının ortalarında uzaya gönderdiği TESS (Transition Exoplanet Survey Satellite) keşif uydusugörevini yapmaya devam ediyor. Uzayın boşluklarında bir aydır nöbetine devameden uydudan ilk defa NASA'ya bir fotoğraf gönderildi.

NASA'nın keşif uydusundan ilk fotoğraf!

TESS keşfedilmeyi bekleyen gezegen avında!

Galaksimizin güney düzlemi boyunca yer alan bir bölümünü içeren TESS'in bu ilk fotoğrafı NASA'yı heyecanlandırdı. Elon Musk'ın şirketi SpaceX'in sahip olduğu Falcon 9 roketi ile beraber uzaya gönderilen keşif uydusunun ana amacı yeni yıldız ve gezegenler keşfetmek.

Bu keşif faaliyetleri sırasında Dünya ile bir çok fotoğraf paylaşma amacıyla üzerinde 4 adet çok yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekebilen makineler bulunuyor. Bu makineler ile aynı zamanda yıldızların parlaklığı sürekli gözlemlenerek büyüklükleri de ölçülebilecek.

TESS'in gönderdiği bu ilk resim ise üzerindeki dört makineden sadece biriyleçekilmiş durumda. NASA yetkilileri fotoğrafta tam 200 bin yıldız olduğunu ifade ediyorlar. Haziran ayında daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve daha detaylı bilgiler ile geleceği söylenen bu keşif aracı için NASA Bilim Misyonları Direktörü Thomas Zurbuchen "Evrende yalnız olup olmadığımızı keşfetmek için hiç bu kadar yakın olmamıştık" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!