NASA neden 18 yıl önce Türkiye'de çekilmiş fotoğrafı yayınladı?

Dünya, 21 Ağustos'ta gerçekleşecek tam güneş tutulmasını bekliyor. Biz Türkiye'den göremeyeceğiz. Ama ABD'de, batı kıyısından doğuya boydan boya izlenebilecek. ABD'de bu işin turizmi çoktan başlamış, Royal Caribbean, yolcular Atlantik Okyanusu'nda tutulmayı izlesin diye 7 gecelik "Total Eclipse Cruise" bile düzenliyor.

NASA neden 18 yıl önce Türkiye'de çekilmiş fotoğrafı yayınladı?

Beklenti ve heyecan yüksek, ama buna şaşırmamak lazım. "Tam güneş tutulması" izlemek, gerçekten insanının içini ürperten bir deneyim. Yalnız insanlar değil, bütün canlılar, güneş tutulmasından etkileniyor. (Bu güzel videoda izleyebilirsiniz.)

İşte bu heyecanlı bekleyiş sürerken, NASA bugün, yakın geçmişteki bir güneş tutulmasını hatırlattı ve fotoğrafını yayınladı.

Tam 18 yıl önce, 11 Ağustos 1999'da, Kastamonu'nda çekilmiş bir fotoğraf bu. Kararmış gökyüzünde parlayan Venüs gezegeni, güneşin önünde siluet halinde Ay, ve Güneş'in parıldayan halesi "solar corona" görülüyor. Aşağıda da, bu muhteşem gök olayını gözlemleyen insanlar.

"Yüzyılın son güneş tutulması" diye ünlenen bu astronomi olayı önemli bir turizm hareketliliği yaratmış, sadece Türkiye'den değil, başka ülkelerden de meraklılar gelmiş, Batı Karadeniz sahillerinde kamp kurmuşlardı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!