Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

NASA Mars keşif aracı gizemli bir keşif yaptı

NASA Mars keşif aracı Curiosity, yakın zamanda kritik seviyede yüksek bir ölçüm yaptığını açıkladı. Bu ölçüme göre Mars'taki metan gazı seviyesi tüm zamanlardaki ölçümlerin rekorunu kırdı.

NASA Mars keşif aracı gizemli bir keşif yaptı

NASA Mars keşif aracı önemli bir tespit yaptı

NASACuriosity keşif aracının yakın zamanda "görev sırasında ölçülen en büyük metan gazı miktarını" tespit ettiğini onayladı. 

Mars gezegenindeki yaşam konusunda önemli bir veri olarak açıklanan metan gazı seviyesinin, kendi gezegenimizdeki oranınıdan oldukça yüksek olduğu ifade ediliyor. Metan ölçümü, hacim olarak birim başına 21 milyar parçaya ulaştı ve 2013'teki seviyenin üç katına ulaştı.

Ancak hafta sonları yapılan bir takip testinde, bilim adamları, gezici etrafındaki metan seviyelerinin keskin bir şekilde düştüğünü keşfettiler. Ani yükselişin ardından normal metan seviyesine inen ölçümün yüksek çıkma sebebi ise geçici metan eriyiklerinden ortaya çıktı.

Curiosity maalesef metan kaynağının biyolojik mi yoksa jeolojik mi olduğunu belirleyen araçlara sahip değil.

Dahası, bilim adamları henüz Marslıların geçici formları için bir model bulamadılar. Son yapılan ölçümle beraber metan gazının gizemi halen çözülebilmiş değil. Curiosity ve diğer uzay araçlarının gelişmesiyle, kızıl gezegende metan varlığının gerçekten bir yaşam belirtisi olup olmadığını anlamak daha mümkün halde olacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!