Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Nakillere yeni düzenleme geliyor

Yapılan nakillerin dosyaları yönergedeki esaslar çerçevesinde incelenip, ayrıntılı bir rapor hazırlanarak Bilimsel Danışma Komisyonunca sunulacak.

Nakillere yeni düzenleme geliyorANKARA 

Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Kurulu Tutanağında, katılımcılar tarafından yapılan önerilerin Bilimsel Danışma Komisyonunca değerlendirilmesine, yapılan nakillerin dosyalarının Yönergedeki esaslar çerçevesinde incelenmesine, ayrıntılı bir rapor hazırlanarak komisyona sunulmasına karar verildiği bildirildi.
Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Kurulu 2012 yılı birinci toplantısının, Bilimsel Danışma Kurulu üyeleri ve konusunda uzman kişilerin de katılımı ile gerçekleştirildiği ifade edildi. 
Bilimsel Danışma Kurulu Tutanağında şunlara yer verildi:
''Ülkemizde organ ve doku nakillerinin geldiği aşamayı ortaya koyan gelişmeler ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.
Ülkemizde kompozit doku nakilleri ile ilgili genel durum, yapılan vakalar, endikasyon kriterleri ve komplikasyonlar değerlendirilmiştir.
Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ömer Özkan ve Hacettepe Üniversitesi'nden Doç. Dr. Serdar Nasır tarafından yapılan nakiller ile ilgili komisyona bilgiler verilmiş, katılımcıların soruları cevaplandırılmıştır.
Katılımcılar tarafından yapılan önerilerin Bilimsel Danışma Komisyonu'nca değerlendirilmesine, yapılan nakillerin dosyalarının yönergedeki esaslar çerçevesinde incelenmesine, ayrıntılı bir rapor hazırlanarak komisyona sunulmasına karar verilmiştir.
Bakanlığımız konuyu hassasiyetle takip etmeye devam edecektir.
Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Kurulu'nun çalışmaları ve değerlendirmelerinin aşamaları kamuoyumuzla ayrıca paylaşılacaktır.''Önemli kararlar alındı


Kompozit Doku Nakli Bilim Komisyonu üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Etiği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nesli Çobanoğlu, komisyon toplantısından ayrılırken, kompozit doku nakilleri ile ilgili bilimsel değerlendirmelerde bulunulduğunu kaydetti. Organ nakillerinin sürmesinin ülke için gerekli olduğuna işaret eden Çobanoğlu, toplantıda bunların da ele alındığını söyledi. 
Tıp etiğinin en önemli unsurunun mahremiyet olduğunu dile getiren Çobanoğlu, ''Bilimsel açıdan her şeyi, her yönüyle konuştuk'' dedi. 
Bu tür nakillerde toplum ve birey yararının büyük önem taşıdığını belirten Çobanoğlu, ''Ülkemiz için önemli kararlar alındı. Başarılı nakillerimiz sürecek. Ama endikasyona ve etik ilkelere uygun olarak sürecek'' diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!