Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Nagehan Alçı: Genelkurmay yazılı emir istiyor

Alçı, TSK'nın, sınırdan çekilecek PKK'lılar için yazılı emir beklediğini öne sürdü.

Nagehan Alçı: Genelkurmay yazılı emir istiyor

Akşam'daki işine son verildikten sonra köşe yazılarına Milliyet'te devam eden Nagehan Alçı, bugünkü köşesinde çözüm süreci kapsamında sessizliğini koruyan TSK'nın, süreçle ilgili neler düşündüğünü kaleme aldı.

Alçı'ya göre Genelkurmay yazılı emir istiyor..

İşte Alçı'nın o satırları


VESAYET GÜNLERİ GERİDE KALDI
Çözüm süreci büyük bir hızla ve son derece olumlu bir şekilde ilerliyor. Eskiden böyle netameli konularda ilk akla gelen "Genelkurmay ne diyor?" olurdu. Gazeteciler Genelkurmay'ın görüşünü alıp hükümeti dövme yarışına girerlerdi. Çok şükür o askeri vesayet günleri geride kaldı...

GENERALLER NE DÜŞÜNÜYOR?
Ancak öyle de olsa ben böyle hayati bir dönemde generallerin ne düşündüğünü merak ettim. 'Kimse sormazsa işin peşine ben düşer, durumu öğrenirim' dedim ve Genelkurmay'a yakın kaynaklara danışarak 'içerideki havayı' kokladım.

DEVLETİN POLİTİKASINA TAMAMEN BAĞLILAR
İzlenimime göre TSK'nın tutumu şöyle: Devlet politikasına tamamen bağlılar. Sivil hükümet ne emrederse yapmakla yükümlü olduklarının altını çiziyorlar. Eski dönemin yanlış alışkanlıklarını tamamen terk etmiş görünüyorlar.

YAZILI EMİR BEKLİYORLAR
Anladığım kadarıyla içeride farklı görüşte olanlar var tabii, ama Necdet Özel'e ve sivil iradeye itaat tam. Ancak subayların ve generallerin ortak bir hassasiyeti var: Sınır dışına çekilme sürecinde ilgili komutanlıklarına yazılı bir emir gönderilmesinin daha doğru olacağına inanıyorlar.

YARGILANMA ENDİŞESİ VAR
Başbakan'ın talimatıyla Genelkurmay resmi yazılı bir emri ilgili komutanlıklara gönderirse rahatlama sağlanacağına inanıyorlar. Aksi takdirde sınırdan geçen PKK'lılara dokunmayan komutanlar da ileride yargılanabilir, suçlanabilir diye endişe ediyorlar.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!