Myanmar lideri Çii, Reuters muhabirlerinin hapse atılmasını destekledi

Arakanlı Müslümanların kurşuna dizildiği görüntüleri ortaya çıkaran Reuters haber ajansı muhabirlerine verilen yedi yıl cezanın arkasında duran Suu Çii, kararın ifade özgürlüğüyle hiçbir ilgisinin olmadığını ileri sürdü.

Myanmar lideri Çii, Reuters muhabirlerinin hapse atılmasını destekledi

Myanmar lideri Aung San Suu Çii, ülkede Arakanlı  Müslümanlara yönelik yargısız infazlarla ilgili askeri belgeleri ifşa ettikleri  gerekçesiyle Reuters ajansının iki muhabirine verilen yedişer yıllık mahkumiyet  kararını destekledi. 

BBC'nin haberine göre, Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet  Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Suu Çii, yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan  ve ay başında 7'şer yıl hapse mahkum edilen Wa Lone ve Kyaw Soe Oo'nun yasayı  çiğnediğini ve mahkumiyetlerin "ifade özgürlüğüyle hiçbir ilgisi olmadığını"  savundu.

Vietnam'ın başkenti Hanoi'de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu  Güneydoğu Asya Ülkeleri Toplantısında konuşan Suu Çii, söz konusu gazetecilere  yönelik davanın hukukun üstünlüğünü desteklediğini söyledi.

Suu Çii, birçok eleştirmenin aslında, "Gazeteci oldukları için hapse  atılmadılar. Hapse mahkum edildiler çünkü mahkeme, bu kişilerin Devlet Sırları  Yasası'nı ihlal ettiğine karar verdi." ifadelerine yer verilen kararı okumadığını  ileri sürdü.

Yangon Mahkemesi, 3 Eylül'de, yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan  muhabirler Wa Lone ve Kyaw Soe Oo'yu Devlet Sırları Yasası'nı ihlal etmekten  suçlu bularak yedişer yıl hapse mahkum etmişti. 

Muhabirler, 13 Aralık'ta ellerinde Arakan eyaletindeki bir mevkinin  haritası ve askeri raporların bulunması üzerine Devlet Sırları Yasası  çerçevesinde tutuklanmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric,  konuyla ilgili yaptığı açıklamada, verilen karara tepki göstermiş ve "Genel  Sekreter (Antonio Guterres) bugün Myanmar'da gazeteciler Wa Lone ve Kyaw Soe  Oo'nun suçlu bulunmasını ve  yedişer yıl hapse mahkum edilmesini endişeyle not  ediyor. Guterres, yetkilileri kararlarını yeniden gözden geçirmeye davet ediyor."  ifadelerini kullanmıştı.

İfade ve bilgi alma özgürlüğünün önemine işaret eden Dujarric, "Bu  gazetecilerin Arakan eyaletinde Müslümanlara yönelik büyük çapta insan hakları  ihlallerini haberleştirirken mahkum edilmesi kabul edilemez. Genel Sekreter  Guterres gazetecilerin serbest bırakılması için haklarını savunmaya devam edecek.  Guterres, Myanmar'da basın özgürlüğü ve tüm insan haklarına saygı duyulması  çağrısı yapıyor." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Myanmar'da parlamento binası yakınında drone ile görüntü aldıkları  iddiasıyla 27 Ekim'de gözaltına alınan gazeteciler Lau Hon Meng ve Mok Choy Lin  ile Myanmar vatandaşı şoför ve yerel gazeteci Aung Naing Soe da ruhsatsız drone  bulundurmaktan yargılanmıştı. TRT World adına çalışan 4 kişi ise 10 Kasım'da  ikişer ay hapse mahkum edilmişti.

Myanmar yönetiminin özellikle orduyla bağlantılı konularda özgür  basına baskıyı artırdığı ifade ediliyor. 

BM raporlarına göre, 700 binden fazla Arakanlı Müslüman, 25 Ağustos  2017'den bu yana Myanmar'da zulüm ve katliamlardan kaçarak Bangladeş'e sığındı.  Köylerinin bazıları tamamen yakılan Arakanlı Müslümanlardan binlercesinin  katledildiği belirtiliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!