Mutluluğun formülü

Şen, bir seminere katılmak üzere geldiği Samsun'da bakanlık olarak evlenecek çiftlerin karşılaşabilecekleri soruları çözmek, iletişim becerilerini artırmak amacıyla bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Mutluluğun formülü

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Değerlendirme Dairesi Başkan Vekili Rahime Beder Şen, "Öfke düzeyi yüksek başlayan tartışmalardan kaçınılmalı. Önce öfkenizi kontrol edin, o sorunu çözmek için eşinize randevu verin, erteleyin" dedi.

Bu kapsamda, evlilikte temel olarak iletişim konusunun önemli olduğuna karar vererek, çiftler arasındaki iletişimi güçlendirmek, sorun çözme yöntemlerini onlara aktarabilmek için çalışmalar yaptıklarını belirten Şen, "Çatışmanın her ailede doğal olduğundan yola çıkarak, bunu yönetebilmenin önemli olduğunu ve tartışmaların büyümeden nasıl çözümlenebileceğini, öfke kontrolünün nasıl sağlanabileceğini anlatıyoruz" diye konuştu.
Teknolojik iletişim araçlarının gelişmesinin insanca iletişimi engellediğini belirten Şen, çiftlerin birbirlerini dinlemeleri gerektiğini, sağlıklı iletişimin ancak bu şekilde sağlanacağını açıkladı.

VAKİT GEÇİRMEK, İLETİŞİM İÇİN YETERLİ DEĞİL


Sosyal değişim, kentleşme ve modernleşmenin insanları yoğun bir şekilde kuşattığını, bireyselleşmenin toplumsallaşmanın önüne geçtiğini dile getiren Şen, şöyle devam etti:

"Beraberlikte sağlıklı iletişim kurulamadığı zaman boşanmalarla karşı karşıya kalınabiliyor. O nedenle sağlıklı iletişim çok önemli. Birlikte sadece vakit geçirmek, eğlenmek değil, birbirini iyi anlamak, anladığını hissettirmek ve bunu yapabilmek için de can kulağıyla dinlemek önemli. Onun için biz iletişimi ve çatışma çözümünü çok önemsiyoruz. Her ailede çatışma olur. Önemli olan sağlıklı bir iletişim sonucunda bu çatışmanın da yönetilebilmesidir. Onu yönetemediğiniz zaman zaten boşanmaya gidebiliyorsunuz. Evlilik öncesinde çok vakit geçirmek değil, birbirini can kulağıyla dinlemek çok önemli."

"EŞİNİZE RANDEVU VERİN"

Rahime Beder Şen, çiftler arasında her şeyin ortak paylaşılması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Sorunlar, 'senin sorunun, benim sorunum' değil, 'bizim sorunumuz' olarak ele alınmalı. Ama eğer öfkeli bir durum varsa, kişinin öfkesini kontrol altına almasını önemsiyoruz. Kişi kendi öfkesini kontrol altına aldıktan sonra eşiyle problemin çözümüne gitmeli. Öfke düzeyi yüksek başlayan tartışmalardan kaçınılmalı. Önce öfkenizi kontrol edin, o sorunu çözmek için eşinize randevu verin, erteleyin. 'Biriniz alttan alın' demiyoruz. Evlilikte sessiz kalmak 'seni önemsemiyorum' anlamına gelir. Ama çatışmalarda sessiz kalmak 'kaçınmak' anlamına gelir. Sessiz kalmak ve alttan almak sorunun çözümü değil. Çatışmanın ortak çözümüne gidilmesi lazım."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!