Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

MÜTAREKE EVİ DÜNYAYA AÇILIYOR

Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği'nin hazırladığı (Lozan Mütareke Evi'nde Tarih Sesini Duyuruyor) adlı proje, BEBKA ve Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nün desteğiyle adını dünyaya duyurmaya hazırlanıyor.

MÜTAREKE EVİ DÜNYAYA AÇILIYOR

Mudanya Mütareke Evi Müzesi, web sitesi hazırlanarak 360 derece çekim yapılıp sanal alemde ziyarete açılacak. Mütareke Evi'nde sesli rehber sistemi kurularak ziyaretçilerin kendi lisanlarında tanıtım yapılacak. Mütareke Evi'nin ve Mudanya'nın tanıtımına yönelik hediyelik eşya yapımı ve satışının yapılacağı bir merkez kurulacak. Bu merkez Mudanya HEM'ce belirlenerek 2 öğretici tarafından hediyelik eşyaların yapılması 10 kursiyere öğretilecek. Proje bedeli 178 bin lira olup, bunun 133 bin lirası BEBKA tarafından, 145 bin lirası ise Kültür Müdürlüğü, Mudanya Kaymakamlığı ve belediyesi tarafından karşılanacak.
Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Hüseyin Türker, "Verilen desteklerle Mütareke Ev'imiz dünyaya açılmış olacak. Projeyi değerlendirmeye alan Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta'ya, ayrıca maddi destek veren BEBKA'ya, İl Kültür Turizm Müdürlüğü adına Hayrettin İnce'ye teşekkür ediyorum, Mudanya'mıza hayırlı olsun" dedi.
Mudanya Kaymakamı Adem Öztürk ve Belediye Başkanı Hasan Aktürk de
Devlet Planlama Teşkilatı'nın kontrol ve desteğiyle kabul edilen bu projeye ellerinden gelen desteklerini vereceklerini belirti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!