Musul operasyonunda son durum

Terör örgütü DEAŞ'a yönelik Musul operasyonu sürüyor. Peşmerge ve Irak ordusu kent merkezine girmedi. Bugün zırhlı birliklerin dış mahallelere 5 kilometre uzakta olduğu iddiası yer aldı. Çatışmalar sürüyor. DEAŞ'lı teröristler ise dün Musul'da çekildiği iddia edilen görüntüler paylaştı. Musul operasyonunda Kürt güçleri peşmergenin komutanlığını yapan General Şirvan Barzani, iki hafta içerisinde Musul kent merkezine yaklaşacaklarını ve Musul'u 2 ay gibi bir süre içerisinde kurtarabileceklerini söyledi.

Musul operasyonunda son durum

Musul operasyonları kapsamında Irak ordu güçleri tarafından DEAŞ'tan temizlenen Musul'un Nemrud kasabasına bağlı köyler terör örgütünün havan topu saldırılarına maruz kalıyor.

Irak ordusu 3. Tugay Komutanı Yarbay Amir Casim, AA muhabirine yaptğı açıklamada, "Musul operasyonu kapsamında bölgede DEAŞ kontrolündeki 23 köyün kurtarılmasından sorumluyuz. Bölgede kurtardığımız Kahhara, İbharim Halil ve Adle köyleri zaman zaman yakın mesafedeki DEAŞ militanlarının havan topu saldırısına uğruyor. Operasyona şimdilik iki gün ara verdik ama bölgede DEAŞ tehdidine son vermekte kararlıyız." diye konuştu. Operasyon sırasında en büyük engellerinin bomba yüklü araç ve canlı bombalar olduğunu belirten Yarbay Casim, "DEAŞ, çatışma gücünü kaybetmiş. Bu savaşta intihar eylemcileri ve bomba yüklü araçları kullanıyor. Bu yöntem ilerlememizi yavaşlatıyor ama durdurmuyor. Hava desteğini beklediğimiz kadar alamıyoruz. Buna rağmen hava saldırıları DEAŞ militanlarını etkisizleştirildi ve bu sayede çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirdik." ifadelerini kullandı.

2 AY TAHMİNİ...

Musul operasyonunda Kürt güçleri peşmergenin komutanlığını yapan General Şirvan Barzani, iki hafta içerisinde Musul kent merkezine yaklaşacaklarını ve Musul'u 2 ay gibi bir süre içerisinde kurtarabileceklerini söyledi.

BOMBALARA YAZILAN YAZI

Musul'u DAEŞ'ten kurtarmak için başlatılan operasyona havadan destek veren Iraklı F16 uçaklarının bombalarına "Irak'ın şehitleri adına" yazıldı. Peşmerge ve Irak Ordusu'nun yürüttüğü Musul Operasyonu 3. gününde devam ederken, Musul kent merkezindeki DAEŞ hedeflerini vuran Irak Hava Kuvvetleri'ne ait F16 uçaklarının bombalarına çeşitli mesajlar yazıldı. Bombalara Arapça olarak "Irak'ın şehitleri adına", "Musul bizim gelecek zaferimizdir", "Musul kurtarılıyor" yazıldı.

Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü ise yaptığı açıklamada, "Musul'daki halkın hayatını riske atmamak ve altyapıya zarar vermemek için doğru istihbarat elde edilerek tam hedefler vuruluyor"

ZIRHLILARDA Şİİ FLAMALARI

Musul'un kuzeyinde DEAŞ terör örgütüne yönelik operasyonlarına devam eden Irak ordusuna takviye birlikler gelmeye devam ediyor. Irak ordusunun terörle mücadele birlikleri bölgeye sevk edildi. Birliklerin geçişleri sırasında zırhlı araçlarına taktıkları Şii flamaları dikkat çekti. Birliklerin, Bağdat'tan Bertalla bölgesinde DEAŞ ile mücadele Irak ordusuna takviye gittikleri belirtildi.

ASIL SAVAŞ HENÜZ BAŞLAMADI

Bir milyon sivilin yaşadığı tahim edilen Musul kent merkezinde asıl savaş henüz başlamadı. Operasyonlar şimdilik kentin doğu ve güney kırsalında ilerliyor.

DEAŞ doğudaki Hamdaniye bölgesinde peşmerge güçlerine iki bombalı araçla saldırı düzenledi. Saldırıların ardından çatışmalar da yaşandı.Koalisyonuçakları, bu saldırıların ardından DEAŞ mevzilerini bombaladı. Güneydeki Kayyara hattında Irak ordusunun ilerleyişi ise devam ediyor. Lezzaka, Hod ve Abbas Recep köylerinden sonra bu güçler Kani Harami köyünü de ele geçirdi.

O KÖY ALINDI

Irak Ordusu Musul'ün kontrolü operasyonu kapsamında son olarak Hamdaniye kasabasına bağlı Kani Herami köyünde kontrolü sağladı. Ordu birliklerinin son iki günde Heme Ali bölgesinin güney doğusunda bazı köyleri kurtardığı belirtiliyor.

Son olarak bugün çatışmaların Kani Herami ve Abbas köylerinde yoğunlaştı.Dünkü operasyonla Abbas köyüne giren Irak Ordusu tünellerde saklanan DEAŞ'lıların intihar saldırıları gerçekleştirmesi üzerine geri çekildi. Irak Ordusu, Hamadaniye kasabası ve Nemrud nahiyesi yakınlarında 8 köyde kontrolü sağlamış durumda. DEAŞ sabahsaatlerinde Irak Ordusu'na 2 bombalı araçla saldırı düzenledi.

TERÖRİSTLER MUSUL'DAN GÖRÜNTÜ PAYLAŞTI

Reuters'ın haberine göre DEAŞ'lı teröristler dün Musul'da çekildiği iddia edilen görüntüler paylaştı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!