Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mustafakemalpaşa'da bilgi şöleni

Mustafakemalpaşa'nın tarihi ve kültürel değerlerinin anlatıldığı 3 günlük sempozyum sona erdi.

Mustafakemalpaşa'da bilgi şöleni

Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Bursa Araştırmalar Vakfı'nın, Uludağ Üniversitesi'nin akademik desteği ile düzenlediği sempozyumda, Mustafakemalpaşa'nın tarihi, kültürü, etnik yapısı, sosyal hayatı ile tarihten bugüne gelen sorunlar ve beklentiler ele alındı. Ticaret ve Sanayi Odası'nda saat 10.30 da başlayan bilgi şöleninin ilk gününe Bursa Vali Yardımcısı Feridun Cemal Özdemir, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, sinema sanatçısı ve eski Milletvekili Ediz Hun, Sanatçı İsmail Düvenci, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Berna Alpagut, İzmir Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura, Kaymakam Kazım Karabulut, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ve çok sayıda akademisyen ve araştırmacı yazar konuşmacı olarak katıldı.
Söyleşiler ve bilimsel çalışmalar ışığında Mustafakemalpaşa'nın tanıtıldığı sempozyumun açılış konuşmasını yapan Başkan Sadi Kurtulan, hedeflerinin, vatandaşların gelecekte görmek istedikleri Mustafakemalpaşa profilini belirlemek olduğunu dile getirdi.
Modern belediyeciliğin hizmetler kadar, kültür, sanat ve turizm gibi sosyal alanlarda da aktif rol alması ve faaliyetlerini bu alanı da içine alacak şekilde genişletmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Kurtulan, " Mustafakemalpaşa (Kirmasti) Sempozyumu'nda ilçemizin tarih sahnesindeki yeri, turistlik yönleri, belediyecilik yapısı ve anlayışı, halkın geçmişten günümüze değin sosyo-kültürel durumuna kadar birçok konu akademik olarak değerlendirilecektir" dedi.
Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek ise Uludağ Üniversitesi'nin bundan sonra eğitim ve sağlığın yanı sıra başta Mustafakemalpaşa olmak üzere Bursa'nın tüm ilçelerinde kültürel ve sanatsal etkinliklerle de ismini duyuracağını belirtti.
Bursa Vali Yardımcısı Feridun Cemal Özdemir de konuşmasında, Osmanlı'ya başkentlik yapmış Bursa'nın bir tarih ve kültür şehri olduğunu söylerken, Mustafakemalpaşa'nın da bu birikimde büyük ölçüde pay sahibi olduğunu dile getirdi.
İlk oturumda, sinema sanatçısı ve eski milletvekili Ediz Hun başkanlığında Prof. Dr. Berna Alpagut, 'Paşalar Köyü Doğa Kazısı Tarihi', Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu 'Tarih İçinde Mustafakemalpaşa (Kirmasti)' ve Prof. Dr. Osman Çetin ise 'Bursa Kültürü'nde Mustafakemalpaşa' başlıklı konular hakkında bilgi verdi.
Bilgi şöleni, akşam saat 17.00'a kadar yapılan 4 oturumla sürdü. En son ise eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura, sinema sanatçısı Ediz Hun ve sanatçı İsmail Düvenci'nin katıldığı söyleşi yapıldı.
Mustafakemalpaşa'nın geçmişten bugüne çekilen fotorğaflarından oluşan Mustafakemalpaşa Fotoğrafçılık Kulübü üyelerinin sergisi ile ressam Erol İlhan'ın resim sergisi de ziyarete açıldı.
Akademisyenler, Mustafakemalpaşa'nın turistik yerlerini görmeden ilçeden ayrılmadı. Sempozyumun 2.gününün sonunda bütün davetliler Suuçtu Şelalesi ve Tümbüldek Kaplıcaları'nda dinlenme fırsatı buldu. Misafirler bu eşsiz doğa manzarasına hayran kaldı. Program daha sonra Tümbüldek Kaplıcaları'nda düzenlenen akşam yemeği ve konserle devam etti. 3 gün boyunca devam eden sempozyum programı "Paşalar Kazı" gezisi ve burada düzenlenen kahvaltı ile sona erdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!