Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Müslüman Kardeşler yok sayılmayacak"

MISIR Başbakanı Hazem El-Beblavi, yeni kurulacak kabinede Müslüman Kardeşlerin göz ardı edilmeyeceğini, uygun adaylar varsa onların da kabineye kabul edileceğini söyledi.

''Müslüman Kardeşler yok sayılmayacak''

 

Geçen salı günü atanan Beblavi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle devrilmesinden sonra oluşturulacak geçici hükümet için çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi. Beblavi, Fransız haber ajansı AFP'ye verdiği röportajda şunları söyledi:

"Siyasi ilişkileri dikkate almıyorum. Eğer Özgürlük ve Adalet Partisi'nden (Müslüman Kardeşlerin politik kanadı) birisi önerilirse ve gereken koşulları sağlıyorsa değerlendirilir. Yeni hükümet için iki kriteri göz önünde bulunduruyorum: verim ve güvenilirlik. Şu ana kadar en iyi adayları değerlendirebilmek için kimseye ulaşmadım. Hükümeti kiminle kurmayı istediğime karar verebilmek için iyi düşünmem gerekiyor."

Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, başbakanın bazı Müslüman Kardeşler üyelerine pozisyon teklif edeceğini söyledi. Fakat Müslüman Kardeşler, Mursi tekrar görevine iade edilmedikçe yeni hükümette yer almayı reddediyor. Yeni Beblavi hükümeti önümüzdeki sene seçimler yapılana kadar ülkeyi yönetecek. Mansur'un geçiş planına göre seçimlerin baharda yapılması planlanıyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!