MÜSİAD Türkiye İstişare Toplantısı Kahramanmaraş'ta yapıldı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan, "Katma değerli ürün üretmediğimiz sürece bu ülkede hedeflenen 500 milyar dolarlık ihracata ulaşma şansımız yok." dedi.

MÜSİAD Türkiye İstişare Toplantısı Kahramanmaraş'ta yapıldı

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan, MÜSİAD Tekstil ve Deri Sektör Kurulunca Kahramanmaraş'taki bir  otelde düzenlenen "Tekstil ve Deri'de Geleceği Planlamak" temalı Türkiye İstişare  Toplantısı'nda, Türkiye'nin hedeflediği ihracat rakamlarına ulaşması için, katma  değeri yüksek ürünler üretilmesinin önemine dikkati çekti.

"Katma değerli ürün üretmediğimiz sürece bu ülkede hedeflenen 500  milyar dolarlık ihracata ulaşma şansımız yok." diyen Bostan, hedeflenen ihracat  rakamlarına ulaşmak için "yeni bir şarkı" söylemek gerektiğini belirtti. Bostan, üretimde "yerli ve millilik" konusunda herkesin şapkasını  önüne alıp iyice düşünmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin genç ve çalışkan yapısına değinen Bostan, şunları  kaydetti:

"Türkiye'nin dört bir yanı girişimci ruha sahip. Bu girişimcilik ve  bakış açımızla daha hızlı yol kat etmemiz için, artık bundan sonra sadece üreten,  sadece de ham maddeyi üreten değil, bunu ürüne dönüştüren, dönüştürdüğü ürünü  katma değerli hale getiren, tasarlayan, dünya markası olan ve farkındalık  yaratacak, dünyada söz sahibi olacak sektörler haline gelmemiz lazım. Dünya  üzerinde 222 noktada temsilciliğimizle hizmet vermeye çalışıyoruz. Buyurun gelin.  Firmalarımızı dünyaya açmakla alakalı hazırız. Her geçen gün daha fazla noktaya  ulaşma arzusundayız. Çünkü ihracat bizim için çok önemli. İhraç edebileceğimiz,  dünya pazarında rekabetçi olabileceğimiz ürünler ortaya çıkarmamız lazım."

"Bu toplantılar iyi bir başlangıç olur"

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise  Kahramanmaraş'ın aldığı tüm teşvikleri en iyi şekilde değerlendiren, yoğun  şekilde reel sektöre yatırım yapan bir şehir olduğunu belirtti.

Tekstil ve deri sektöründe Kahramanmaraş'ın geçmişine dikkati çeken  Erkoç, "Kahramanmaraş, pamuk ipliği ve çiftçiliğinden başlayarak dünyanın en  güzel konfeksiyon ürünlerinin hazırlandığı kent haline geldi. Kahramanmaraş'ta  birçok önemli markanın ürünlerinin dikimi gerçekleştiriliyor. Ama deri sektöründe  bu böyle olmadı, Kahramanmaraş 50 yıl önce daha öndeydi. İnşallah bu toplantılar  iyi bir başlangıç olur ve yeni ufuklara yol açar." ifadesini kullandı.

MÜSİAD Tekstil ve Deri Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Şahin ile MÜSİAD  Kahramanmaraş Şube Başkanı Sami Kervancıoğlu'nun da konuşma yaptığı toplantı, iş  insanları Mehmet Emin Gümüştepe, Murat Şimşek, Recep Palamut ve Rabia Yalçın'ın  sektörlerine ilişkin sunumlarıyla devam etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!