MÜSİAD sektör kurulları rotasını belirledi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi, 2013 yılının ilk 'Sektör Kurulları Başkanlar Toplantısı'nı gerçekleştirdi. MÜSİAD Bursa Şubesi Sektör Kurulları'nın yeni Başkanı Rıdvan İmamoğlu, MÜSİAD Bursa Şubesi'nin Sektör Kurulları olarak, bu dönemde daha farklı proje ve fikirlerle Bursa kamuoyunda gündem oluşturacaklarını söyledi.

MÜSİAD sektör kurulları rotasını belirledi

MÜSİAD Bursa Şubesi Dernek Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya Sektör Kurulları Başkanı Rıdvan İmamoğlu'nun yanı sıra; Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Esgin, Hizmet Sektör Kurulu Başkanı Avukat Ramazan Alper Çalışkan, Kimya-Metal-Maden Sektör Kurulu Başkanı İlker Duran, İnşaat ve Yapı Sektör Kurulu Başkanı Kemal Ermiş, Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Said Akgün, Basın-Yayın-Reklam-Ambalaj Sektör Kurulu Başkanı Murat Eryağan, Tekstil ve Deri Sektör Kurulu Başkanı Halil İbrahim Biçer, Gıda ve Tarım Sektör Kurulu Başkanı Burhan Sayılgan ve Bilgi Teknolojileri Sektör Kurulu Başkanı Aydın Özdemir katıldı.
MÜSİAD Bursa Şubesi Sektör Kurulları Başkanı Rıdvan İmamoğlu, genel kurulun ardından MÜSİAD Bursa Şubesi Sektör Kurulları'nda yeni bir oluşuma imza atıldığını ve yeni dönemde Bursa'nın 2023 vizyonuna uygun projeleri hayata geçirmek adına 13 sektör kurulunun temsilcileriyle yoğun çaba sarf edeceklerini belirtti.

Konuşmasında Bursa'nın, ülke ekonomisinin lokomotif kentlerinden biri olduğunu vurgulayan İmamoğlu, sektörlerin ekonominin yaşayan parçaları olduğunu, sektörlerdeki iniş ve çıkışların kent ve ülke ekonomisine doğrudan yansıdığını kaydetti. Bu yüzden ilk olarak ana sektörlere yönelik özel politikalar geliştirilmesi gerektiğini savunan İmamoğlu, "Türk ekonomisini ayakta tutan, rekabet gücü yüksek sektörlerimizin sorunlarına öncelikli olarak eğilmeliyiz. Sektörlerin yara alması ülke ekonomisinin zarar görmesi anlamına gelir. Eğer sektörel sorunları büyümeden çözüme kavuşturursak yatırım, istihdam ve ihracatta bunun karşılığını fazlasıyla görürüz" dedi.

2013'e yönelik görüşlerini açıklayan İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tüm çalışmalarımızı bundan sonra daha hızlı, daha planlı yaparak; katma değeri yüksek fikirlerle yeni projeler üreterek Bursa'mıza ve ülkemize hizmet etmek arzusundayız. Biz MÜSİAD Bursa Şubesi olarak; ülkenin kalkınmasına ne kadar katkı sağlayabiliyorsak, ne kadar yeni proje üretebiliyorsak, ne kadar yeni fikirler üretebiliyorsak, bir nebze de olsa bu borcumuzu ödemiş sayılırız. Bu ülke ne kadar büyüyorsa ve gelişiyorsa, dünyada söz sahibi olabiliyorsa ve bunlara biz de katkı sağlayabiliyorsak kendimizi bahtiyar hissederiz. Bu dönem MÜSİAD Bursa Şubesi bünyesinde bulunan tüm sektörlerde farklı projelere imza atmak istiyoruz. Üreteceğimiz bu fikirler ile yeniden ülkede bir takım ufuklar açacağımıza inanıyorum. "

--- SEKTÖRLERDEN KISA KISA---

Toplantıda hazır bulunan Sektör Kurulları Başkanları ise, faaliyet alanları hakkında yaşadıkları sorunlar ve yeni dönemde yapacakları faaliyetler hakkında bilgi paylaşımında bulundular.
Sektör Kurulları Başkanları ağırlıklı olarak kalifiye eleman yetersizliğinden yakındılar. Başkanlar, matbaa, tekstil ve otomotiv sektörlerinde yaşanan kalifiye eleman sıkıntısının çözümü için yeni yılda ilgili
kurumların dikkatini çekecek faaliyetlere hazırlandıklarını ifade ettiler.

MÜSİAD Bursa Şubesi Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Said Akgün, MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu toplantısında sağlanan fikir birliği sonrasında atılan adımlar neticesinde ortaya çıkan "Lojistik Köy" oluşumunun, Bursalı diğer Sivil Toplum Örgütleri (STK) ile Sanayici ve İşadamları Dernekleri'nin (SİAD) de benimsemiş olmalarının kendilerini mutlu ettiğini ifade etti. Akgün, bu fikrin bir MÜSİAD Bursa Şubesi fikri olduğunun unutulmaması gerektiğinin de altını çizdi.

Basın-Yayın-Reklam-Ambalaj Sektör Kurulu Başkanı Murat Eryağan ise matbaa sektöründe kullanılan makine ve teçhizatın tamamına yakının yabancı üretim olduğuna dikkati çekerken; bu sektörde milli yatırıma ağırlık verilmesi gerektiğini, doğru yatırımların yapılması halinde Türkiye'de bu sektörde büyük atılımların yapabileceğini söyledi.

Gıda ve Tarım Sektör Kurulu Başkanı Burhan Sayılgan ise şunları söyledi:

"Bilindiği gibi sağlığın ve hijyenin en önemli olduğu sektörlerin başında gıda ve tarım gelmektedir. Biz bu yüzden geçtiğimiz yıl ilkokullarda yürüttüğümüz 'Bilinçli Gıda Satınalma ve Tüketimi' seminerleri gibi seminerlere bu yıl da sürdürmeye devam edeceğiz.  Bilinçli tüketimi henüz küçük yaşlardayken çocuklarımıza aşılamak adına yürüttüğümüz bu proje Bursa kamuoyu, Bursa Valiliği, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve veliler tarafından büyük destek gördü ve 7 bin civarında öğrenci bu seminerlerde bilgilendirildi. Bu seminerlerin sonrasında çok önemli geri dönüşler aldık. Eğitim alan bu öğrencilerin yarısı bile bu kuralları hayatlarına adapte edebilirse büyük bir kazanımdır ve böylece önemli bir probleme çözüm bulmuş sayılırız. Bunun yetersiz olduğunu biliyoruz ve biraz daha ciddi çalışarak bu sene çok farklı bir projeye daha imza atacağız. Bu bizim asil görevlerimizden biridir.

MÜSİAD Bursa Şubesi Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Esgin ise, Bursa'nın, dünyadaki sağlık turizmi pastasından yeteri derecede pay alamadığını dikkat çekerken, bu durumu şehrin menfaatine çevirmek hususunda çalışmalar yürüttüklerini ve Bursa'yı dünyanın önemli kür merkezlerinden biri haline getirmek için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!