Musa Eroğlu'ndan Alevileri kızdıracak sözler

Musa Eroğlu, Alevi derneklerine yönelik yaptığı konuşmada ''Alevi kültür merkezleri Arapların Ali'si, Hüseyin'i ve Hasan'ıyla uğraşacaklarına bu çocuklara saz çalmayı öğretsinler. Türkiye'de devrimi bu çocuklar yapacak'' dedi.

Musa Eroğlu'ndan Alevileri kızdıracak sözler

Almanya'nın Dietzenbach kentinde ''Avrupa Saz Okulu''nun 130 öğrencisi, bağlama konseri verdi.Dietzenbach kentine bağlı Rödermark'taki kültür merkezinde düzenlenen konsere Türkiye'den Hakan Kalaycı, Deniz Erdem, Özlem Özdil ve Yusuf Gül gibi sanatçıların yanı sıra Musa Eroğlu da katıldı.Konseri yaklaşık bin 500 kişi izledi. Saz okulunda eğitim gören 130 öğrencinin yer aldığı bağlama orkestrası, 12 farklı türküyü seslendirdi. Etkinliğe katılan sanatçılar da yöresel türkülerden oluşan bir konser verdi.

Öte yandan sanatçı Musa Eroğlu, konser öncesi yaptığı konuşmayla bir grup dinleyicinin tepkisini çekti. Konseri öncesinde Alevi derneklerine yönelik yaptığı konuşmada ''Alevi kültür merkezleri Arapların Ali'si, Hüseyin'i ve Hasan'ıyla uğraşacaklarına bu çocuklara saz çalmayı öğretsinler. Türkiye'de devrimi bu çocuklar yapacak'' şeklindeki sözlerine bir grup vatandaş, ''Seni dinlemek de alkışlamak da yok'' diyerek tepki gösterdi ve salonu terk etti.

Avrupa Saz Okulu müdürü Ahmet Aslan, Eroğlu-nun konseri öncesinde yaşananların kendilerinde şok etkisi yaptığını, böyle bir şeyin yaşanmasının herkesi üzdüğünü ifade etti.

Eroğlu'nun sanatçı kişiliğiyle sevildiğini söyleyen Aslan, sanatçıların siyaset yapmamaları gerektiğini kaydetti.

Aslan ayrıca konuşmasında türküleri her yere ulaştırmak amacıyla böyle bir organizasyon yaptıklarına işaret ederek, ''Niyetimiz her yöreden türküleri seslendirmek, çünkü türküler tüm yöreleri kapsıyor. Doğu ile batı kültürünü kaynaştırarak bir sentez oluşturmayı hedefledik'' şeklinde konuştu.

Avrupa Saz Okulu gelecek yıl 200 kişilik bir kadroyla daha geniş kapsamlı bir konser vermeyi planlıyor.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!