Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mursi yanlılarının bekleyişi sürüyor

Mısır'da görevden uzaklaştırılan Muhammed Mursi yanlılarının ülkenin bir çok yerinde meydanlardaki bekleyişi devam ediyor.

Mursi yanlılarının bekleyişi sürüyor

Mısır'da ordunun anayasayı askıya alarak, seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırmasının ardından ülkenin bir çok yerinde Mursi'ye destek gösterilerinde bulunanların meydanlarda bekleyişi devam ediyor.

Kahire'de Nasır City'de bulunan Rabiat'ul Adeviyye Meydanı ve Kahire Üniversitesi'nin önünde binlerce kişi, askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra ev hapsine tabi tutulan Cumhurbaşkanı Mursi'ye destek  veriyor.

Meydana gelenler ve ayrılanlar tutuklanma endişesinden dolayı alana topluca gelip, topluca ayrılıyorlar.

Kırsal kesimde de Mursi'ye destek veren göstericilerin meydanlardan ayrılmadıkları ifade ediliyor. Mursi'ye tam destek veren Marsa Matruh kentinde dün yaşanan saldırının ardından polis ve askerin sadece kamu binalarında konuşlandığı gözleniyor.

Bölgedeki Bedevi kabileleri daha önce yaptıkları açıklamada, Mursi'ye  tam destek vereceklerini beyan etmişlerdi.

Kuzey Sina'nın merkez kenti El Ariş'te Mursi'ye destek verenlerin bugün büyük bir gösteri düzenleyecekleri bildirildi. Ariş'te de güvenlik güçlerinin sadece kamu binalarında oldukları kaydediliyor.

Beni Suef,Asvan,Asyut ve Luksor'da Mursi'yi destekleyen göstericilerin alanlarda bekleyişi sürüyor.

Öte yandan Tahrir Meydanı  ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde uçan helikopterlerden askere destek veren göstericilere Mısır bayrakları atılıyor.

Mısır ordusu, süreçte kendini destekleyen göstericilere bir jest yaparak Tahrir Meydanı'nın üzerinden gösteri uçakları uçurdu. Uçaklar meydanın üzerinde hava gösterisi yaptı ve kalp şekli çizdi.

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de askeri darbeyi kutlayanların gösterilerine devam ettikleri, aynı şekilde kentte Mursi'ye destek için gösteri yapanların da meydanlardan ayrılmadıkları bildiriliyor.

Selefi Dava Hareketi ise bugün bir bildiri yayınlayarak, ülkenin iç savaş tehlikesinden çıkması için Mursi taraftarlarının meydanlardan ayrılmasını istedi.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı yöneticilerinden Muhammed El Baltacı bugün bir televizyon kanalına telefon ile bağlanarak yaptığı açıklamada, seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin görevden alınması ile Mısır'ın şiddete sürüklenmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Tutuklama dalgası sürüyor

Mursi'nin ordu tarafından görevinden el çektirilmesinin ardından ülke genelinde Müslüman Kardeşler Teşkilatı, Hürriyet ve Adalet Partisi ve Vasat Partisi'ne yönelik tutuklama dalgası devam ediyor.

Geçiş dönemi teknokrat hükümetinin kurulması için Muhammed El-Baradey'e teklif götürüldüğü   Mısır medyası tarafından ileri sürüldü. BaştaMısır devlet televizyonu ERTU'nun kanalları olmak üzere ülke genelinde medyanın askeri darbeye yönelik övgüsü canlı yayınlar ile sürüyor.

Mısır Ulusal İnsan Hakları Komisyonu Başkanı İsaam El Gheriany,yaptığı yazılı bir açıklama ile "Yaşanan süreçte insan haklarından bahsetmek zor" diyerek askeri darbeye tepki gösterdi ve istifa etti.

Mısır Sağlık Bakanlığı, ordunun Mursi'yi görevden aldığını açıklamasının ardından  meydana gelen çatışmalarda 11 kişinin hayatını kaybettiğini, 512 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!