Muhteşem müze

El sanatları ustası Necati Korkmaz, mikroskop altında çalışarak, toplu iğnenin başına porselenden Mevlana Müzesi'ni yaptı.

Muhteşem müze

El sanatları üzerine 35 yıldır çalışan Necati Korkmaz, bir ilki gerçekleştirerek mikroskop altında toplu iğnenin başına porselenden Mevlana Müzesi'ni yaptı.


Mevlana'nın 739. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Mevlana Kültür Merkezi'nde el sanatları sergisi açan Necati Korkmaz (45), AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 35 yıldır Ankara'da el sanatları ürünleri üzerine çalıştığını söyledi.

-1 milimetrekarede Mevlana Müzesi-

Oldukça zorlu bir süreç sonunda Mevlana Müzesi'ni çilehaneleri ve minaresiyle en ince ayrıntısına kadar toplu iğnenin başına yerleştirmeyi başardığını anlatan Korkmaz, şunları kaydetti:

''Yaklaşık 6,5-7 aylık bir çalışma sonrasında yaptığım bu eser çok ince işçilikli bir eser oldu. Bir ilki gerçekleştirerek mikroskop altında toplu iğnenin başına porselenden Mevlana Müzesi'ni yaptım. Eser 1 milimetrekare büyüklüğünde. Eserdeki minare ise milimetrenin 6'da 7'de birinden daha küçük. Saç telleri uçup geliyor. Öyle olunca saçımdan düşen bir kıl dahi eserin parçalanmasına, minarenin yıkılmasına neden oluyor. O güne kadarki 5-6 aylık çalışma boşa gitmiş oluyor. Bu yüzden ameliyata girer gibi hep saçlarımı kapatarak çalıştım.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!