Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Muhsin Melik dosyası raftan indi

KAPATILAN DEP'in Şanlıurfa İl Başkanı Muhsin Melik ve Şoförü Mehmet Ayyıldız'ın 1994 tarihinde öldürülmesinin ardından açılan soruşturma dosyası zaman aşımına bir yıla kala raftan indirildi.

Muhsin Melik dosyası raftan indi

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, Genel Kurmay Başkanı Doğan Güreş ve Sedat Bucak'ın şüpheli olarak ifadelerine başvurulacak.

 

Öldürülen Muhsin Melik'in kardeşi Feyzi Melik, abisinin Susurluk ekibi tarafından katledildiğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Abim Doğan Güreş ve Tansu Çiller ekibi tarafından katledildi. Tetikçiler önemli değil, emredenler önemlidir. Ağabeyimizin failleri bulunmamıştır. Bu inceleme bile ciddi bir gelişmedir. Üzerine gidilmesini anlamlı buluyorum. Değer veriyoruz. Faillerin açığa çıkması çok sağlıklı olacaktır ve sürece destek sunacaktır. Ağabeyimin öldürülmeden önce yazdığı yazıları DEP ''Muhsin Melik'' başlığıyla kitaplaştırıldı. Ve bu kitapta 'Kürt halkının kanı Tansu Çiller'in dişleri arasındaydı' demişti. Katilinin adresini yazdığı kitapta vermişti"

 

Öldürülen Melik'in diğer kardeşi Faruk Melik ise, İHD Şanlıurfa il Başkanı Cemal Babaoğlu ile birlikte abisinin öldürülmesiyle ilgili geçtiğimiz yıl Diyarbakır ve Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ve sorumluların Tansu Çiller, Doğan Güreş ve Mehmet Ağar gösterdiklerini belirterek, "Demokratikleşme yönünde adımlar atılıyor. Katillerin yargılanması gerekir. Neredeyse zaman aşımına uğrayacak. Dönemin Başbakanı, Genel Kurmay Başkanı hepsi bu işin birinci derecede sorumlusudur" dedi. Melik, Şanlıurfa Terörle mücadele müdürünün öldürülmeden bir yıl önce ağabeyi Muhsin Melik'e, 'Ailenin iyiliği için Şanlıurfa'yı terk et' dediğini ifade ederek şunları söyledi:

"Daha önce iki kez kaçırmaya teşebbüs ettiler. Ancak beceremediler. Öldürüldükten sonra TBMM İnsan Hakları Komisyonuna başvurduk. Bugüne kadar sonuç alamadım. Bugüne kadar bir Devlet yetkilisi kapımızı çalmadı. Devlet, kimden şüpheleniyorsunuz diye sormadı. DEP Genel başkanlığına adı geçiyordu. Bu da ölümünü hızlandırdı"

 

Muhsin Melik'in avukatı Fethi Gümüş, "Savcılık Soruşturmayı derinleştirmek amacıyla dosya yeniden ele alındı. Deliller araştırılıyor. Yakınlarında da delil varsa aileyle ilgili delil isteniliyor. Somut delil gerekiyor. Ancak, ateş edenlerle ilgili henüz bir tespit yok" diye konuştu.

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!