Muhasebecilere yeni Türk Ticaret Kanunu anlatıldı

Bursa'da muhasebecilere yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında seminer verildi.

Muhasebecilere yeni Türk Ticaret Kanunu anlatıldı

Bakanlıkça görevlendirilen denetim elemanlarının teftiş, soruşturma ve inceleme raporu hazırladıklarını söyleyen emekli Ticaret Mahkemesi Başkanı Mahmut Munyar, "Teftiş ve inceleme raporları rutin raporlar. Ama soruşturma raporundan korkacaksınız. Soruşturma raporu, denetim sırasında, kamu adına soruşturma ve kovuşturmayı gerektiren bir suçun işlendiğinin öğrenilmesi durumunda düzenlenmektedir" dedi.
BSMMMO Hizmet Binası'nda, Emekli Ticaret Mahkemesi Başkanı Mahmut Munyar, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilimdalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halit Aker Doç. Dr. Halit Aker ve Ticaret Mevzuatı ve Muhasebe Standartları Komisyon Başkanı Kasim Çapraz'ın sunumunda, 'İkincil Düzenlemeler Işığında Yeni Türk Ticaret Kanunu Uygulamaları' konulu seminer düzenlendi. Meslek mensuplarının gerek yasayı, gerekse ikincil mevzuatları çok iyi incelemeleri ve uygun işlemler yapmaları gerektiğini söyleyen emekli Ticaret Mahkemesi Başkanı Mahmut Munyar, "Şirketlerin kuruluşundan fesih ve tasfiyesine kadar bütün işlemlerin bakanlık tarafından denetlenmesi söz konusu. Bakanlığın ne şekilde denetleme yapacağı, denetleme yönteminin ne olacağı konusunda ise özel bir yönetmelik yayınlandı" dedi.
Meslek mensuplarının ilgiyle dinlediği sunumunda, yönetmelik hakkında ayrıntılı bilgi veren Mahmut Munyar şöyle konuştu:
"Bakanlıkça görevlendirilen denetim elemanları denetim yaparken, bununla ilgili rapor da düzenlenecek. Teftiş, soruşturma ve inceleme raporu hazırlamaları gerekecek. Teftiş ve inceleme raporları rutin raporlar. Ama soruşturma raporundan korkacaksınız. Soruşturma raporu, denetim sırasında, kamu adına soruşturma ve kovuşturmayı gerektiren bir suçun işlendiğinin öğrenilmesi durumunda, yetkili makamlara bildirmek üzere düzenlenen rapordur. Denetim elemanı geldi, incelemeyi yaptı ve baktı ki bir suç var. O zaman düzenleyeceği rapor, soruşturma raporu olacaktır."
Munyar'dan sonra söz alan UÜ Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilimdalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halit Aker ise, anonim şirketlerin genel kurulları ile faal olmayan şirketlerin nasıl tasfiye edileceğini kapsayan 6331 sayılı kanun hakkında bilgi verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!