Muharrem İnce: 'Seçildiğimde dolar 1 günde düşecek'

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Düzce'de vatandaşlarla buluştu. İnce, kendisinin seçilmesi halinde ekonomik krizin son bulacağını belirterek, "24'ünde Cumhurbaşkanı olayım, bir günde dolar düşmezse ben de ne olayım!" şeklinde konuştu. Seçim vaatlerini bir bir sıralayan İnce'yi coşkulu bir kalabalık karşıladı. İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, "2007 Cumhurbaşkanlığı bütçesi 33 milyon, 2014'te 199 milyon, 2018'de 845 milyon. 2007'den 2018'e 25 kat artmış harcadığı para. Ey Erdoğan sen kimin parasını harcıyorsun? ABD'deki lobi şirketlerine kaç para ödedin?" diye sordu.

Muharrem İnce: 'Seçildiğimde dolar 1 günde düşecek'

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Düzce'de düzenlenen mitingde halka seslendi.

İnce'nin konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Düzce Tamam mı? ( Kalabalıktan 'Tamam' cevabı geliyor...)

Konuşmama başlamadan önce Erdoğan'a AKP Genel Başkanına iki sorum olacak. Bunlara yanıt bekliyorum.

'BU İKİ SORUYA CEVAP İSTİYORUM'

Erdoğan'a 2 sorum olacak. Bu sorularıma cevap bekliyorum. Sakın başka yerlere çekme. Cumhurbaşkanlığı'nın 2017 bütçesi Aralık kaç para? 359 milyon! Cumhurbaşkanlığı'na bir ödenek ayrılmış Ocak'tan önce harcamış harcamış, Aralık ayına gelmiş bakmış kasada para var. 27 milyon civarı harcarken 357 milyon civarı harcamış. Ey Erdoğan sen kimin parasını bu şekilde harcıyorsun. Yüzde 85 evet veren AK Partili kardeşlerime sesleniyorum; Yazık, günah değil mi?

2007 Cumhurbaşkanlığı bütçesi 33 milyon, 2017 199 milyon, 2018 845 milyon... 2007'den itibaren 25 kat artmış harcadığın para.

Senin derdin Müslümanların dini duygularını sömürmek.

İkinci sorum şu; Ey Erdoğan ABD'deki lobi şirketlerine ne kadar ödedin? ABD'deki lobi şirketlerinden Netanyahu'nun partisine üye olan var mı?

Bizim dönemimizde sadece yetenek, ehliyet olacak. Kamuda yükselmenin temel kriterini yetenek üzerine kuracağız.

'BENİ AĞLATTI'

Dün akşam genç bir arkadaşımız ağlattı beni. Asgari ücretli bir arkadaşımız benim kampanyama 50 lira yardım ettiğini söyledi. Bu millet bankalarda kuyruk oldu. Yasa gereği bunun hesabını Danıştay'a Sayıştay'a vereceğiz. Yetmez, millete de hesap vereceğiz. Bu kampanyada ne kadar haklı olduğumu gördüm. Bana şöhretli büyük insanlar lazım değil, davaya inanmış büyük insanlar lazım. 

Muharrem İnce cumhurbaşkanı olduğunda fındık 15 lira olacak.

Köylü çocuğu olarak söylüyorum. Köylüyü çiftçiyi ezdirmeyeceğiz.

'KENDİNE GÜVENEN TÜRKİYE OLACAK'

16 yıl sonunda bir değişiklik yaptığınızda ne olacak? Benim farkım ne olacak? Bir türbanlı türbansız ayrımı olmayacak. İki her şeyi üreteceğiz, ithal etmeyeceğiz. Üç oyun başlayınca kural değişmeyecek. Dört sınava 2 ay kala değişiklik oldu. Siz 24 Haziran'da sınava girecektiniz şimdi kabine gireceksiniz, sizle dalga geçiyorlar, paketleyin bunları.

"YÖNETMEK İNCE'LİK İSTER"

Cumhurbaşkanı olmak İNCE'lik ister. Benim dönemimde belediye başkanına istifa et diye baskı yapılmayacak. Yolsuzluk olmayacak. Damadım bakan olmayacak. Benim dönemimde ihalaler peşkeş çekilmeyecek. Oğlumun vakfı olmayacak. İnsan atıl kalmayacak. Meral atıl kalmayacak. Balıkçılık özendirilecek. Sanayinin yüzde 21'i atıl durumda. Bunu harekete geçireceğiz.

"BENİM DÖNEMİMDE OLMAYACAK"

En önemlisi uzlaşmayı sağlayacağız. Bütün annelere sesleniyorum. Ülkücülere, AKP'li annelere sesleniyorum. En değerli varlığımız çocuğumuz değil mi? Erdoğan geliyor değiştirin sınavı diyor. Benim dönemimde bu olmayacak.

Eğitimde uzlaşmadan yol alamayız. Önce uzlaşacağız. Bir model ortaya koyacağız. Kim iktidara gelirse gelsin o modelden ilerleyeceğiz. Çocukların sorularını çaldırmayacağız.

Ben sınav kağıdını okumak önce ismini kapatırdım. Adını görüp etkilenmeyeyim adil olayım diye.

"MARKA YAPACAĞIZ"

Türkiye tekstilde üretim yapıyoruz. Otomobil üretiyoruz. Üretiyoruz ama para kazanamıyoruz. Marka yok teknoloji yok tasarım yok. Bir İtalyan elbisesine 15 bin lira veriyorlar. Elbise Türkiye'nin. Sen kazanıyorsun 5 lira.

Gençler tasarımla markayla teknolojiyle ilgilenecek. Hangi gençler? Özgür gençler.

Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanlığında halkın seçtiği belediye başkanına istifa et diye baskı olmayacak. Benim dönemimde damadım bakan olmayacak, oğlumun vakfı olmayacak. Benim dönemimde adil rekabet olacak. İhaleler peşkeş çekilmeyecek. Gençler, tasarım, markalaşma ve teknolojiyle ilgilenecek. Cumhurbaşkanını eleştirmek için tweet atamayan genç yaratıcı olamaz, hiçbir şey yapamaz o. Gençleri iyi eğiteceğiz. Her yıl 10 bin öğrenciyi yurtdışına göndereceğiz.

"PARAYI KİM VERECEK?"

Bu parayı kim verecek? Bu parayı Türkiye Cumhuriyeti verecek. Yoksullara yardım ettiğinde Erdoğan mı veriyor parayı? Devlet veriyor. Gençler hiçbirinizi tarikat yurtlarına muhtaç etmeyeceğim. Gençler markada olmazsanız arkada olursunuz. Sizin önde olmanız lazım. 16 yeni meslek çıkaracağız. 5 sene sonra bu meslekler konuşulacak. Meydanlarda pislikti çöplüktü değil bunu konuşacağız. Türkiye'de kamyon duvara toslamak üzere. Türkiye'nin güven ortamına huzura ihtiyacı var.

"GENÇLERE 500'ER LİRA BURS VERECEĞİZ"

Gençlere 2 burs vereceğiz. 500'er lira para vereceğiz. Bu parayı Türkiye Cumhuriyeti verecek. Gençlere devlet yardım ettiğinde Erdoğan mı veriyor? Biz vermeyeceğiz. Devlet verecek devlet. Gençler, hiçbirinizi tarikat yurtlarına muhtaç etmeyeceğim. Siz talan ekonomisi değil, israf ekonomisi değil insaf ekonomisi, birlikte üreteceğiz. Gençler markada olmazsa arkada olursunuz.

Ekonomiyi nasıl düzelteceğim anlatayım;

Türkiye bir hukuk devleti olacak. Merkez Bankası Başkanını CHP Genel Merkezine çağırmayacağım. MB tarafsız olacak. Kurallar zırt pırt değişmeyecek. Güven duyacak yabancı sermaye sana. Doğuya karşı gücümüz batı batıya karşı gücümüz doğu olacak. Herkes işini yapacak.

Türkiye duvara çarpmak üzere, hızla gidiyor. 55 milyar dolar cari açık, gençlerde yüzde 20 işsizlik. Türkiye bunu kaldıramaz. Türkiye'nin huzura ihtiyacı var.

Çiftçiye mazotu 3 liradan vereceğiz. Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak. Herkes işini yapacak. Ziraat Bankası kimle ilgilenir? Ziraat Bankası çiftçiyle ilgilendiği yok, medyayla ilgileniyor. 1 milyar dolar kredi verdi. Ekonomide polisiye tedbirler, tarımda ahlaksızlık boyutundaki bir finans ilişkisi.

Bana ne diyor, gariban diyor. Aslında aynı dönem 16 senedir milletvekilliği yapıyoruz. 5 ay kıdemliyim ondan. Üç aşağı beş yukarı aynı maaşı aldık. Ben nasıl gariban kaldım da sen zengin oldun? Bana gariban diyor malvarlığımı açıkladım. Ben aslında dünyanın en zengin adamıyım. İnsanları Türk-Kürt, sağcı-solcu diye ayırmam. İnsanları seviyorum. Dünyanın en zengin adamıyım, benim gönlüm zengin."

"CUMHURBAŞKANI OLAYIM, BİR GÜNDE DOLAR DÜŞMEZSE BEN DE NEYİM"

1) Türkiye hukuk devleti olacak. Yatırımcı baktığında buraya yatırım yapabilirim diyecek. Merkez Bankası başkanını CHP Genel Merkezi'ne davet etmeyeceğim. İsraf olmayacak. Kurallar değişmeyecek net olacak. Güven duyacak yabancı sermaye. 24'ünde cumhurbaşkanı olayım bir günde dolar düşmezse ben de neyim. Muharrem İnce'nin vaadi ne? Demokrasi, hukuk devleti. Hedefimiz AB'ye girmek. Onlara şunu diyeceğiz. Onların da bize ihtiyacı var. Genç nüfus olarak.

Muharrem İnce'den Erdoğan'a:

Sarayı da var güzel güzel

Uçakları da var güzel güzel

Ama içinde hiç sevgi yok.

O yüzden hiç şansı yok.

Kendimi size sizi Allah'a emanet ediyorum Düzce.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!