Muharrem İnce: Saraydaki kültürü, kafayı yıkacağım

Kütahya'da konuşan CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'sarayı yıkacak' ifadesine yanıt vererek, "Sarayı niye yıkayım? Saraydaki kültürü, kafayı yıkacağım ben. Sarayı gençlere vereceğim, orayı bilim merkezi yapacağım" dedi. İnce, ''Uçağın yerli değil, gözlüğün yerli değil. Ayranı bile yerli değil artık. İnekler yabancı, saman Euro ile alınıyor Bulgaristan'dan'' dedi.

Muharrem İnce: Saraydaki kültürü, kafayı yıkacağım

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kütahya'da halka sesleniyor. İnce, 'Tosun Paşa' filminden bir bölüm izleterek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklendi. Filmin başrol oyuncularından Kemal Sunal, Erdoğan'ın konuşmasının ardından "Üstüne varmayın, gidiyor" ifadelerini kullanıyor.

Türkiye'deki milletvekili sayısının çokluğunu eleştiren İnce, cumhurbaşkanı olduğu takdirde bu sayıyı azaltacağını söyledi.

İnce'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

Benim derdim gençler, seninle kavga etmeyeceğim. Derdim gençlere iş bulmak, iş. O meydanlara gelip utanmadan Muharrem İnce imam hatipleri yıkacakmış diyor. Dürüst ol dürüst.

Meydanlarda o sarayı senin başına yıkacağım dedim, kastettiğim şatafat. Sarayı niye yıkayım? Saraydaki kültürü, kafayı yıkacağım ben. O sarayı gençlere vereceğim, orayı bilim merkezi yapacağım. Ben iş dedikçe iftiralara başladılar.

Samsun'da sahnede bisiklete bindim, Uşak'ta traktöre bindim, Aydın'da zeybek oynadım. Sahnede bisiklete biniyorum, almışlar onu caminin içine yerleştirmişler. Caminin içinde bisiklete biniyormuşum. Ahlaksızları, namussuzları görüyor musunuz? Bunlar mı Müslüman? 

 Ey Müslümanlar, Türkiye'de 81 milyon Müslümandan herhangi birisi camide zeybek oynar mı? Şaşırdı bunlar. Bunlar zavallı.

'DİPLOMASIZ PAŞA OLMUŞ'

Geçtiğimiz günlerde bir paşa, Erdoğan beni eleştirirken alkışlıyor. Ben de dedim ki, paşa sen bu işlere karışma. Cumhurbaşkanı olduğumda senin apoletlerini sökeceğim dedim. Emekliye sevk edeceğim. Erdoğan meğer paşaymış, ben onu kantin asteğmeni zannediyordum. Diplomasız paşa olmuş.

Demirtaş'ı bırak seni bile ziyaret ettim ben. Bu yorgun adamdan memlekete çözüm beklemeyin. AK Partili kardeşlerim siz de yoruldunuz millet de yoruldu. Gelin bir taze kan çözsün bu sorunları.

Bir saray yaptırdı 2 milyar dolar harcadı. Bir tane yazlık saray yaptırıyor şimdi Marmaris'te. 300 odalı. Söz veriyorum, cumhurbaşkanı seçildiğimde Marmaris'teki yazlık sarayı engelli vatandaşlarımıza vereceğim. Sırayla aileleriyle birlikte engelliler birer hafta orada tatil yapacak. 

Erdoğan ile farkım bu benim. Hangi televizyonu açarsanız karşısınızda beni görmeyeceksiniz. Televizyona yandaş gazetecilerle çıkmayacağım, gençlerle çıkacağım. Meydanlarda insanları azarlamak yok. Çöp demek yok. Meydanlarda huzur gelecek.

BEN KAVGA ETMEYECEĞİM AMA MAKARAMI YAPARIM

Ben meydanlarda aş iş dedikçe benimle kavga ediyor. Ya ben kavga etmeyeceğim ama makaramı yaparım. Geçen herkesin evinde buzdolabı var, daha ne istiyorsunuz dedi. Sanki Erdoğan'dan önce ağaç kovuklarında yiyecek saklıyorduk.

Daha gençlik yıllarında başımıza bir şey geldiği zaman dış güçler derler buna inanmayın derdi, şimdi dış güçler diyor. Aday olunca 4 adayı ziyaret ettim ve gittim onların hesaplarına da 5'er yüz lira yatırdım. Erdoğan benim konuşmamı almış 'Demirtaş'ı ziyaret ettim' o kısmını gösteriyor sadece."

FAKİRLEŞİYORSUN KÜTAHYA

Kütahya fakirleşiyorsun, Azot fabrikasında 4 bir kişiden 3 bin kişiye. Milletvekili sayısı kaç oldu? 600. 550 idi sayı, referandumda Kütahya'nın sayesinde 600 oldu. Verdiniz oyları 50 milletvekiline daha bakacaksınız. Yüzde 70 evet oyu verirken 600 milletvekiline çıkacağını biliyor muydunuz? Türkiye'nin milletvekili sayısı arttı Kütahya'nın kaç oldu? Önce dörde düştü sonra beşe çıktı. Fakirleşiyorsun Kütahya, gelin bu sefer bu kardeşinizi başa getirin.

Kütahya Şeker ne oldu? Gitti mi? Bir fabrikayı mı yönetmek daha kolaydır Türkiye'yi yönetmek mi? Bir fabrikayı kara geçiremeyen birisi memleketi kara geçiremez. Bir saray yaptırdı 2 milyar dolar harcadı. Sarayı değil o kültürü o zihniyeti yıkacağım. Beş saray da İstanbul'da yaptırıyor. Bir tane yazlık saray da Marmaris'te yaptırıyor. Size söz veriyorum Marmaris'teki Sarayı engellilere vereceğim.

DÜNYA LİDERİYMİŞ NE DÜNYA LİDERİ

Erdoğan'la benim farkım, ben sen o yok biz var. Siz bor madeni üzerinde yaşıyorsunuz ama biz madenlerimizi ne yazık ki işlemeden satıyoruz. Bor olarak satarsan ucuza satarsın. Sen harama bulaştın ben harama bulaşmadım. Aramızdaki fark bu. Senin neren yerli. Söz veriyorum benim cumhurbaşkanlığımda devlet kemer sıkacak devlet.

Türkiye'nin en önemli sorunlarından birisi çiftçinin mazotu. Cumhurbaşkanı seçildiğimde çiftçiye mazotu 3 liraya vereceğim. Senin mazotunun yarı fiyatına Amerikan çiftçisi mazot alıyor. Rusya Türkiye'den iki kat büyük bir ülke 450 milletvekili Türkiye'den büyük bir ülke, bizim milletvekili sayımız 600. Kimin sayesinde senin sayende sen yaptın. Erdoğan bir daha şeçilirse korku, dolar 10 lira olur.Dünya lideriymiş ne dünya lideri. Gidin bir yurt dışına görün. Bu büyük sorunları bu yorgun adam çözemez.

Muharrem İnce, şunları söyledi:

''Bordan füze yakıtı yapmamız lazım. Bordan ısıya dayanıklı cam yapmamız lazım. Bor olarak satarsan ucuza satarsın ama füze yakıtı satarsan pahalıya satarsın. İtalya bizden 1 liraya alıyor bizde 15 liraya satıyor. Erdoğan otomobilin kaportasına talip, ben otomobilin beynine talibim. Meydanlara geliyor diyor ki "Bay İnce" diyor bana. 'Sana ekonomi dersi veririm' diyor. 'Bay İnce' derken beni halktan uzak... Erdoğan seninle ben fakir fukara ailelerden geldik doğru. Ama ikimiz arasındaki fark, sen geçmişini unuttun, ben unutmadım. Sen harama bulaştın, ben harama bulaşmadım. Aramızdaki fark bu. Elitistmiş, seçkinciymiş... Ya senin neren yerli? Uçağın yerli değil, gözlüğün yerli değil. Ayranı bile yerli değil artık. İnekler yabancı, saman Euro ile alınıyor Bulgaristan'dan.

Süleyman Şah. Anıtkabir'de 81 vilayette toprak vardır, Atatürk'ün yanında. Bir de ne vardır biliyor musunuz? Selanik'te evinin bahçesinden toprak gitmiştir, bir de Süleyman Şah türbesinden gitmiştir. Süleyman Şah bizim toprağımızdır. Süleyman Şah'ı oradan oraya gezdirdi, sağlığında bile bu kadar gezmedi. Sevgili hemşerim Erdoğan sana Kütahya'dan sesleniyorum. Eğer bilgin varsa, yüreğin varsa benim karşıma bir televizyonda çık hadi ekonomi tartışalım. Hadi gelsin. Bence gelecek, biraz sıkıştırayım belki gelir.

SON 15 YILIN EN YÜKSEK ENFLASYONU

Son 15 yılın en yüksek enflasyonu yüzde 12,64. Dünya ortalaması 3,85. Gelişmiş ülkeler 1,93. G7 ülkeleri 1,85. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde enflasyon 5,87. Ama Türkiye'de 12,64. Bakın çok ilginç bir şey daha söyleyeyim. 2016 yılında devlet kamu binalarını kiralıyor ya. 2016'da 728 trilyon kira parası ödemiş. Yine devlet 2017'de 901 trilyon, yeni parayla 901 milyon kira ödemiş. Yine devlet 2017'de 549 milyon araç parası ödemiş. Yani öyle savurgan bir devlet var ki artık ona kira buna kira, onu sat bunu sat. Ben Muharrem İnce olarak söz veriyorum. Benim cumhurbaşkanlığımda vatandaş kemer sıkmayacak, devlet kemer sıkacak.

ÇİFTÇİYE MAZOTU 3 LİRADAN VERECEĞİZ

Çiftçiye mazotu 3 liradan vereceğiz. Rusya'da 0,68 cent, ABD'de 0,85 cent. Türkiye'de 1,27 dolar. Senin mazotunun yarı parasına Rus çiftçisi, Amerikan çiftçisi mazot alıyor. Sen iki katını alıyorsun. Rusya'nın nüfusu 150 milyon. Milletvekili sayısını biliyor musun? 450. Türkiye'den iki kat büyük ülke, milletvekili sayısı 450. Ama benim ülkemin sayısı 600. ABD, 300 milyon, Türkiye'nin dört katı. Milletvekili sayısı 535. Adam senin dört katın büyük devlet, 535 milletvekili var. Sen 80 milyonsun 800 vekil var. Sen yaptın.

Erdoğan bir daha seçilirse, dolar 10 lira olur ya. Bir tane dost kalmadı dünyada. Dünya lideriymiş, kimsenin taktığı yok Türkiye'yi. Yurt dışına gidin girin pasaportla da görün dünya liderini. Orada sana yapılan Türkiye'ye yapılıyor. Gelin bu işi değiştirelim.

İÇİMİ ACITIYOR

Ben Yalova'da doğup büyüdüm. Türkiye'yi dolaşıyorum. Geçen gün Adıyaman'a gittim, içimi acıtıyor. Adıyaman'da köylüler tütün ekiyor, tütünü yasaklamışlar. Tütünü ekersen hapse atıyor devlet. Erdoğan meydana gelmiş şöyle anlatıyor. Diyor ki "Tütün zararlıdır" diyor. Fakat Türk tütünü ekilmiyor ama Amerikan tütünü satıyorlar bize. Şu anda Amerikan tütünü içiyor millet. Türk tütününde zehir var da Amerikan tütününde vitamin mi var? Bunlar Türkiye'yi Ankara'dan yönetmiyor, bunlar Türkiye'yi Moskova'dan yönetiyor, Brüksel'den yönetiyor. Ben Türkiye'yi Ankara'dan yöneteceğim.

Bir şey daha anlatayım. Rahmetli Demirel, birinci Boğaz Köprüsü'nü yaptı. Rahmetli Özal, ikinci köprüyü yaptı. Erdoğan da üçüncü köprüyü yaptı. Bayramda Demirel'in yaptığı köprüden geçerseniz bedava geçeceksiniz. Erdoğan'ın yaptığı köprüden geçerseniz parayla geçeceksiniz. Peki parası ne kadar? Bir, bayramdan sonra da dönüş yapıyorsunuz diyelim. Demirel'in yaptığı köprüden 11 liraya geçiyorsun, gidiş geliş. Erdoğan'ın yaptığı köprüden geçersen 114 gidiş, 114 geliş ödüyorsun. Ey aziz kardeşim soyuluyorsun. Buna bir tamam diyelim mi artık?''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!