Muharrem İnce'den Erdoğan'a 'kukla' yanıtı

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterek "Dün bana kukla demiş. Aklı sıra Sayın Kılıçdaroğlu ile beni birbirimize düşürecek, fitne sokmaya çalışıyor. Bizim aramıza fitne sokamazsın" dedi.

Muharrem İnce'den Erdoğan'a 'kukla' yanıtı

Balıkesir mitinginde konuşan İnce'nin açıklamaları şöyle:

Dün bana kukla demiş. Kendisi sürekli yalan söyleyip, pinokyo gibi burnu uzayacağı için bana kukla diyor tabi. Aklı sıra Sayın Kılıçdaroğlu ile beni birbirimize düşürecek, fitne sokmaya çalışıyor. 'Hangisi yönetecek?' diyor. Sen daha yasamayı, yürütmeyi, yargıyı anlayamamışsın. Bakanlar Kurulu'nu ben belirleyeceğim, yürütmenin başında ben olacağım. Sayın genel başkan TBMM'de olacak. Sen her şeyde tek adam olmak istediğin için bu ince ayrıntıyı hâlâ öğrenemedin. Bizim aramıza fitne sokamazsın. Beraber yola çıktığın arkadaşlarından yanında kim kaldı sen ona bak. Bak Abdullah Gül, Bülent Arınç, Ertuğrul Yalçınbayır, Abdüllatif Şener yanında yok. Tek başına kaldın. Hiçbirisi yok.

'SEN OTOMOBİLİN KAPORTASINA BEN BEYNİNE TALİBİM'

Erdoğan diyor ki yerli otomobil yapacağız, ben de diyorum ki sen kaportasına talipsin, ben otomobilin beynine talibim. Otomobili yapmak, otomobili yapan robotu yapmak, otomobili yapan robotun beynini yapmak. İşte ben üçüncüsüne talibim.

'Senin haddine mi düşmüş köprü yapmak' dedi. Parayı bastın mı köprüyü yaparsın. Demirel'in yaptığı köprüden niye 10 liraya geçiyoruz da, seninkinden 100 liraya geçiyoruz, sen bunun hesabını ver, bunu anlat. Ben gönüllere köprü kuruyorum.

 Söylediği bir yalan var, resmen pinokyo. 'CHP cami yıktı' diyor. Camiler senin tapulu malın mı? Git Balıkesir'de AKP'nin yıktığı camiyi gör. 

"ARAMIZDAKİ FARK BU"

"Bir otomobil polemiğidir sürüp gidiyor, bir anlatayım. Erdoğan diyor ki, 'Yerli otomobil yapacağız'. Ben de diyorum ki, 'sen ilkel teknolojiye, kaportasına, koltuğuna talipsin ben otomobilin beynine talibim.' Bir; Otomobili yapmak; iki, otomobili yapan robotu yapmak; üç otomobili yapan robotun beynini, yazılımını yapmak. İşte ben üçüncüsüne talibim. Sen 30 yıl önceki teknolojiye talipsin. Aramızdaki fark bu.

Az önce mezun olduğum Necati Bey Eğitim Fakültesi'ne gittim. Türkiye'nin en köklü eğitim fakültelerinden birisi. Necati Bey 1925-1929 arasında Milli Eğitim Bakanımız. Karma eğitim onun döneminde başlamış, latin harflerine onun döneminde geçilmiş. Köylü çocuklarını yatılı okullarda onun döneminde okutmaya başlamışız. 1915 yılında Karesi Darül Muallimi'nin geleneği devam ediyor. Böyle bir okulda okul arkadaşlarımla buluştum. Onlarla 18 yaşında çektirdiğimiz fotoğrafları, 54 yaşında bir daha çektirdik.

Tabii bazılarının 18 yaşında üniversite kantininde fotoğrafı olmayabilir, onu bilemem. Ama ben gittim, okuldan çıkış belgemi tekrar aldım. Herkesten bekliyorum. TC Anayasası diyor ki, 'Cumhurbaşkanı olabilmen için en az 4 yıllık bir fakülteden mezun olman lazım'. Yani 8 dönem okuman ve bunu ispat etmen lazım. Birisi diyor ki, 'Yahu peygamberin diploması mı vardı?' Hazreti Peygamberimizin tabii ki diploması yoktu. Hazreti Peygamberimiz 'Benim diplomam var' dedi mi hiç. Biz var diye iddia etmiyoruz. Önce buradan başlayalım."

'HEDEFİMİZ EĞİTİMİ PARASIZ YAPMAK'

Eğitimde yapacaklarımız hedefimiz eğitimi parasız yapmaktır. Okul öncesinden doktoraya kadar hiçbir sınavdan ücret alınmayacaktır. Dindar bir nesil yetiştirilmesinden rahatsızlık duymam, ama asla kindar bir nesil yetiştirmeyeceğiz. 

Eğitimde uzlaşmayı sağlayacağız. Eğitim siyasal bir hesaplaşma alanı olmayacak. Okul türleri arasında ayrım yapılmayacak. Kapanan köy okullarını yeniden açacağız. Öğretmenler 24 Kasım'da hepinize birer maaş ikramiye vereceğiz. Ek ders ücretlerini vergiden muaf tutacağız. Öğretmen alımın mülakatı kaldıracağız. YÖK'ü kaldıracağız. 10 bin öğrenciyi her yıl yurtdışına göndereceğiz. Rektörler yeniden seçimle işbaşına gelecek.

"Tarımı Tarım Bakanının memleketi Şanlıurfa'da, sanayiyi Kocaeli'nde, ayrıntılı olarak dış politikayı İzmir'de ve eğitimi Mustafa Necati'nin memleketi Balıkesir'de konuşacağım. Sizlere Allah'ın izni, milletin isteğiyle Cumhurbaşkanı olduğumda, eğitimde yapacağımız 25 maddeyi şimdi tek tek anlatacağım. Eğitimde yapacaklarımız: Hedefimiz başlangıcından itabaren bittiği yere kadar eğitimi parasız yapmak. Okul öncesinden doktoraya kadar hiçbir sınavdan ücret alınmayacaktır. 3- Dindir bir nesil yetiştirilmesinden hiç rahatsızlık duymam ama asla kindar bir nesil yetiştirmeyeceğiz. Eğitimde dayatma değil, uzlaşmayı sağlayacağız. Eğitim siyasal bir hesaplaşma alanı olmayacak. Okul türleri arasında ayrım yapılmayacak. İmam hatip de Fen lisesi de aynı muameleyi görecek. Okul öncesi eğitim zorunlu olacak. Engelli çocuklarımız için bütün engelleri kapatacağız. Okulların açık olduğu günlerde öğrenci ve eğitim çalışanlarına toplu taşıma ücretsiz olacak. Taşımalı eğitim, ikili eğitim, birleştirilmiş sınıf uygulaması kaldırılacak. Kapanan köy okullarını yeniden açacağız. Çocuklarımızı istemedikleri hiçbir okula göndermeyeceğiz. Öğretmenler değerli meslektaşlarım 24 Kasım'da hepinize bir maaş ikramiye vereceğiz, öğretmenleri 3600 ek göstergeden göstereceğiz, ek ders ücretlerini vergiden muaf tutacağız."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!