Muhaliflerden el yapımı savaş aracı

Suriyeli muhalifler Devlet Başkanı Beşar Esad yanlısı güçlere karşı kullanmak üzere yeni bir araç geliştirdi. Muhaliflerin "Sham II" adını verdikleri, araba gövdesinden meydana getirilmiş bu araç "yüzde yüz Suriye yapımı."

Muhaliflerden el yapımı savaş aracı

Uzaktan bakıldığında dev paslanmış bir kutuyu andıran bu araç aslında Suriyeli muhaliflerin kendi imkanlarıyla yaptıkları bir çeşit silahlı makine.

Tasarımı, montajı ve son halini alması tam bir ay süren savaş aracının yaratıcısı Halepli muhalif Mahmud Abud.Aracın üzerinde üçü önde, bir arkada ve diğeri de silahın üzerinde beş farklı kamera bulunuyor.
Kamera görüntüleri sayesinde sürücü istediği şekilde manevra yapabiliyor.Sürücünün yanında oturan nişancı da diğer bir kamera sayesinde hedefi rahatlıkla görebiliyor ve makineli tüfeği kumanda kolu sayesinde kontrol edip, silahı ateşleyebiliyor.

Aracın metal gövdesi 2.5 santim kalınlığında ve 23 milimetrelik kurşunlara dayanıklı. Buna karşın araç, roket güdümlü el bombalarına ve tank roketlerine dayanacak güçte değil.Tasarımcı Abud, aracın silahsız fiyatını 10 bin dolar olarak belirtiyor.

Bu araçtan önce tasarlanan "Sham I" şu ana kadar çok sayıda çatışmada kullanılmış, "Sham II" de yakın bir zamanda Halep'teki al Ansar askeri tugayına katılmak üzere bekliyor.  

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!