Muğla'da ölü "karakulak" bulundu

Türkiye'de nesli tükenme tehlikesi altında olan ve karakulak adıyla bilinen yabani kedi, Muğla'nın Seydikemer ilçesinde yol kenarında ölü bulundu.

Muğla'da ölü ''karakulak'' bulundu

Bayır Mahallesi'nde yaşayan ve yol kenarında ölü hayvanı gören  Süleyman Zeytincioğlu, durumu Seydikemer Orman İşletme Müdürlüğüne bildirdi.

Haber verilmesi üzerine Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Fethiye  Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin  İlemin, hayvan üzerinde inceleme yaptı.

İlemin gazetecilere yaptığı açıklamada, türün dişi bir karakulak  olduğunu söyledi.

İncelemesinde hayvanın araç çarpması sonucu öldüğünü, dişi ve ergin  olduğunu tespit ettiğini aktaran İlemin, "Karakulak, ülkemiz için önemli bir tür.  Özellikle Muğla, Antalya,Aydın ve Denizli çevresinde yaşayan yabani bir kedi  türü. Kızılçam ve makilik alanlarda yaşar." dedi.

İlemin, bu kedi türünün neslinin tükenme tehlikesi altında olduğunu,  özellikle yaban domuzu yavrularıyla beslendiğini ifade etti.

"Yaban domuzu, bunların nesli tükendiği için arttı"

Karakulağın, ekosistemin dengesi için büyük önem taşıdığını vurgulayan  İlemin, şunları kaydetti:

"Yaban domuzu sayısında, bunların nesli tükendiği için artış  yaşanıyor. 2017'de karakulak türü üzerine Türkiye'de ilk defa yapılan doktora  tezimizin sonuçlarına göre Muğla'da 700 kilometrekarelik bir sahada 135 bireyden  oluşan bir popülasyon tespit ettik. Ölen dişi ile bu nüfus maalesef sekteye  uğrayacak. Bölgede karakulak neslinin devamı için çalışmalarımız devam ediyor."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!