MUDANYALI ÖĞRENCİLERE SU ANLATILDI

Mudanya Kent Konseyi, 22 Mart Dünya Su Günü sebebiyle ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik 'Su yaşamdır' konulu konferans düzenledi.

MUDANYALI ÖĞRENCİLERE SU ANLATILDI

Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa, İnşaat Mühendisi Emel Güniçen ve Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Neşe Türeyengil konuşmacı olarak katıldı. Dünya kamuoyu ve uluslararası kuruluşların öncelikli gündem maddesinin 'su' olduğuna dikkati çeken Güniçen, dünyadaki su miktarının bir milyar 400 milyon metreküp olduğunu belirtti. İnsan ve bitkilerin kullandığı su oranının yüzde 2,5 olduğunu ve yüzde 97,5 oranındaki suyla da deniz ve okyanusların oluştuğunu kaydeden Güniçen, Türkiye'nin su zengini ülke olmadığını vurgulayarak, mevcut kaynakların da düzensiz dağıtıldığına dikkati çekti.
Dr. Neşe Türeyengil ise, nüfusun artışı, kentleşme, sanayileşme gibi faktörlerin çevre kirliliğini artırdığını belirterek, "Çevreye bırakılan atıkların gerek miktarı gerekse türlerinde artış olmuştur. Çevre kirliliği başlıca hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği ve gürültü kirliliği olarak karşımıza çıkmaktadır" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!