Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

MÜBAREK KAÇTI MI

Mısır'daki isyanın 17'inci günüde Başkanlık Sarayı çevresinde çatışmaların yaşandığı ve Hüsnü Mübarek'in Kahire'yi terk ettiği haberleri geliyor. Mısır Ordusu ise Mübarek'in yetki devrine olur verdi.

MÜBAREK KAÇTI MI

Mısır'da 17 gündür devam eden isyan sürecinde Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, dün akşam ikinci kez halka seslendi. Konuşmasından önce istifa edeceği yönündeki haberlere rağmen Mübarek'in konuşmasında istifa sözü geçmedi. Gelecek Eylül ayındaki seçimlere dek görevde kalacağını, ancak bazı yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman'a devredeceğini söyleyen Mübarek'in konuşmasından sonra Tahrir Meydanı'ndaki kalabalıkta ve ülke çapındaki on milyonlarca insanda, umut yerini kızgınlığa bıraktı.

Şimdiye kadar eylemler sadece meydan ve sokaklarda yapılmıştı ancak bugün eylmeler Başkanlık sarayı çevresine sıçradı. Devlet televizyonunun eylemciler tarafından kuşatılırken ajanslar sabah saatlerinde bir kısım göstericinin Başkanlık Sarayı önünde slogan attığını ve saray çevresindeki askerlerin müdahalede bulunmadığını bildirdi. Ancak öğleden sonra saray çevresinde çatışmaların yaşandığına dair haberler gelmeye başladı.


El Arabiya: Mübarek Kahire'yi terk etti

El Arabiya televizyonu ise Mübarek'in başkent Kahire'yi terk ettiğini iddia etti. Kaynak verilmeyen haberde, Mübarek'in askeri bir havalimanından ayrılarak bilinmeyen bir yere gittiğini bildirildi.
YETKİ DEVRİNE MISIR ORDUSU'NDAN ONAY


Bu şartlar altında gözler orduya çevrilirken, Mısırlı generaller kritik bir toplantı yaptı. Toplantı sonunda yapılan açıklamada Mısır Ordusu, Mübarek'in yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman'a devri konusuna onay verdi. Ordu ayrıca bu sene içinde özgür ve adil bir seçimin yapılacağı garantisini de verdi. Yapılan açıklamada olağanüstü halin kaldırılacağı da vurgulandı.


BARADEY: ORDU EL KOYSUN


Muhalif lider Muhammed El Baradey de yaptığı açıklamada "Mısır patlamak üzere. Ordu duruma el koysun" dedi.


SUBAYLAR EYLEME KATILIYOR


Üst düzey askerler toplantı halindeyken, ordunun orta düzey subayları halk hareketine katılmaya başladı. Reuters'a açıklamada bulunan Binbaşı Ahmed Ali Şuman, "Silahlı kuvvetlerin halkla dayanışma hareketi başlamıştır" dedi.

Başkent Kahire'nin Tahrir Meydanı'ndaki gösteride dün gece halka hitap eden Ali Şuman, "rütbeleri yüzbaşı ile yarbay arasında 15 subay halk hareketine katıldı" diyerek, silahını orduya teslim ettiğini de bildirdi.

Tahrir Meydanı'nın batı girişini korumakla görevlendirilen Şuman, harekete katılan diğer subayların da cuma namazından sonra halkla konuşacağını belirtti ve subayları da Mübarek karşıtı gösterilere katılma çağrısı yaptığını belirtti.
Mısır'da ordu, halk hareketine karşı kuvvete hiç başvurmadı. Ancak bazı göstericiler askerlere kızgın. Tahrir'deki göstericilerden Salih Bazuni, "Mübarek çeteleri bu meydanda halktan 300 kişiyi şehit etmişken ordu kenarda nasıl seyirci kalabildi" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!