MTA uranyum arayacak

DENİZLİ'de, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl uranyum aranacak. MTA Ege Bölge Müdürü Aytekin Türkel, Denizli'de uranyum rezervi olup olmadığını belirlemek için bu yıl il genelinde dokuz bölgede arama çalışmalarına başlayacaklarını kaydetti.

MTA uranyum arayacak

Türkiye'de bir taraftan nükleer santral kurma çalışmaları tartışılırken, diğer taraftan da MTA Bölge Müdürlüğü, Denizli'de reaktörlerin ihtiyacını karşılamak için kullanılan uranyum için arama çalışmalarına başlayacak. Denizli'de uranyum yatakları olduğu, ancak şu ana kadar sağlıklı bir çalışma yapılarak rezervlerin belirlenemediği ifade edildi. 'Süper Vali' olarak tanınan ve trafik kazasında yaşamını yitiren Recep Yazıoğlu'nun ölümünün ardından beyaz perdeye de yansıyan 'Vali' adlı filmle ülkede sıkça söz edilen uranyum konusu İl koordinasyon Kurulu'nda da gündeme geldi.

TÜM DENİZLİ'Yİ KAPSAYACAK BİR ÇALIŞMA

Denizli Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda yapılan İl Koordinasyon Kurulu'nda MTA'nın Denizli'deki çalışmaları hakkında bilgi veren MTA Ege Bölge Müdürü Aytekin Türkel, Denizli'de uranyum arama çalışmalarına başlayacaklarını açıkladı. Türkel, çalışmalar hakkında detaylı bilgi veremeyeceğini söyledi. Türkel, "2013 yılında Denizli'de uranyum arama çalışmaları başlayacak. Tüm Denizli ilini kapsayan bir çalışma olacak. Rezerv tespit edilecek. Bilimsel bir çalışma olduğu için şimdiden net bir bilgi veremeyeceğim. Şu kadarını söyleyeyim Denizli'de tüm ili kapsayan bir çalışma olacak. Radyoaktif madde araması yapılacak" diye konuştu.

Rezerv arama çalışmalarının bu yıl başlayacağını kaydeden Türker, çalışmaların dokuz bölgede yapılacağını vurguladı. Türker, arama çalışmaları için gerekli izinlerin alındığını ve ödenek ayrıldığını da dile getirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!