Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"MR'da görülen bel fıtığı ve kişinin bel fıtığı hastası olması arasında fark var" (ÖZEL HABER)

Toplumda en sık rastlanan hastalıklardan biri olan bel fıtığı, şiddetli ağrıları ve hareket kabiliyetini kısıtlaması ile oldukça zor bir rahatsızlık olarak tanımlanıyor. Bel fıtığından kurtulmak ve ağrıları dindirmek amacı ile kulaktan dolma bilgilerle yapılan yanlış tedavi uygulamaları vücutta kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Ayrıca bel fıtığının çok yaygın bir hastalık olması, toplumda doğru bilinen bir sürü yanlışın yayılmasına da sebep oluyor; 'MR'da bel fıtığı görüntüsü varsa, kişi bel fıtığı hastasıdır' kanısı da bunlardan biri. Özel Esentepe Hastanesi'nden Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Özsoy bel fıtığı hakkında yanlış bilinen bu konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

''MR'da görülen bel fıtığı ve kişinin bel fıtığı hastası olması arasında fark var'' (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Toplumda görülme sıklığıyla pek çok hastalığın önüne geçen bel fıtığı, günlük yaşamdaki aktiviteleri bile kısıtlayabilen ağrılı bir rahatsızlık. Bel fıtığından kurtulmak ve ağrıları dindirmek amacı ile kulaktan dolma bilgilerle yapılan yanlış tedavi uygulamaları vücutta kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Bel fıtığının çok yaygın bir hastalık olması, toplumda doğru bilinen bir sürü yanlışın yayılmasına da sebep oluyor; 'MR'da bel fıtığı görüntüsü varsa, kişi bel fıtığı hastasıdır' kanısı da bunlardan biri. Özel Esentepe Hastanesi'nden Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Özsoy bel fıtığı hakkında yanlış bilinen bu konuyla ilgili önemli bilgiler verdi. Özsoy, "MR'da görülen bel fıtığı ile kişinin bel fıtığı hastası olma durumu birbirinden farklıdır" şeklinde konuştu.

"FİLMDE GÖRÜLEN BEL FITIĞI İLE KİŞİNİN BEL FITIĞI HASTALIĞI OLMASI DURUMU BİRBİRİNDEN FARKLIDIR"

Op. Dr. Ufuk Özsoy, bel fıtığı hastalığı ve yapılan MR tetkiklerinde bel fıtığı görülmesi arasındaki farktan bahsetti. Özsoy, "Toplumumuzda bel ağrısı, bacak ağrısı yaşayan birçok hastamızın mr görüntülemelerinde bel fıtığı görülebiliyor. Bel ağrısı, bacak ağrısı olan  bir hastanın, mr görüntüsünde bel fıtığı görüntüsü olması o kişinin bel fıtığı hastası olduğu anlamına gelmiyor, çünkü hiçbir şikayeti olmayan bir kişinin de MR'ı çekildiğinde radyolojik görüntü olarak bir bel fıtığı başlangıcı görüntüsü olabilir. Onun için filmde görülen bel fıtığı ile kişinin bel fıtığı hastalığı olması durumu birbirinden farklıdır" ifadelerini kullandı.

BEL FITIĞI TEŞHİSİ NASIL KOYULUYOR?

Ufuk Özsoy, hastalara nasıl bel fıtığı teşhisi koyduklarını ise şöyle anlattı: "Bel fıtığı teşhisi koyarken, hastamızın şikayeti ve o şikayete istinaden yaptığımız fizik tedavi bulguları ve nörolojik muayene bulguları önemli. Ardından yaptığımız MR tetkiklerinin sonucuyla, hastanın şikayetinin uyup uymadığına bakıyoruz. Bunların hepsinin harmanladığımızda bu hastada bel fıtığı hastalığı var öyle bir tedavi önerelim ya da hastada bel fıtığı yok ama farklı bir rahatsızlık var bunu tedavi edelim diyoruz."

"BEL FITIĞI HASTALIĞIYLA BEL FITIĞI GÖRÜNTÜSÜNÜN AYIRT EDİLMESİ VE BUNA GÖRE BİR TEDAVİ UYGULANMASI GEREKİR"

"Bel ağrısı olan hastalarımızın hepsinde bel fıtığı çıkmıyor" diyen Özsoy ayrıca, "Belimizde ağrıya sebep olabilecek sinir yapıları, çok büyük omurga kemik yapıları ve bu omurga kemiğimizin etrafında büyük kas grupları var. Bunlarda yaşanan problemlerde de yine bel ağrısı yaşayabiliriz. Yapılan tetkiklerde bel fıtığı başlangıcı görüntüsü olabilir. Her bel ağrısı olan hastaya, filminde bel fıtığı başlangıcı olanlara bel fıtığı hastası teşhisi koyulmaz. Bel fıtığı hastalığıyla bel fıtığı görüntüsünün ayırt edilmesi ve buna göre bir tedavi uygulanması gerekir. Hastaların da bilinçli bir şekilde mevcut şikayetleriyle mutlaka bir doktora başvurup bu ayrımı onların yapabileceğini bilmesi gerekir. Hekime başvurmadan tıp dışındaki uygulamalara rağbet edilmemesi hastanın sağlığı ve ileriye dönük kalıcı problemler yaşanmaması açısından çok önemli" diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!