Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Motorlu testere canından ediyordu

UŞAK'ta yapımına başlanan çevre yolu projesi kapsamında, yolun geçeceği alandaki ağaçların kesilmesinde görevlendirilen geçici işçi 39 yaşındaki İbrahim Kılıç, motorlu testere ile kestiği dalın ayağına çarpmasıyla takla atıp yere savruldu.

Motorlu testere canından ediyordu

Çalışır haldeki motorlu testere, talihsiz işçinin sol bacağını kesti. Bacağına iki platin takılan Kılıç, "Hiç bir güvenlik önlemi almadan bizi çalıştırdılar. İhmali olanlardan şikayetçi oldum" dedi.

Olay, Karaağaç Mahallesi'nde geçen 28 Haziran'da meydana geldi. Uşak Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nün yapımına başladığı çevre yolu projesi kapsamında, ağaç kesimi için  İbrahim Kılıç'ın da aralarında bulunduğu bazı geçici işçiler görevlendirildi. Ağaç kesimine başlayan Kılıç, kestiği büyük bir ağaç dalının sol ayağına çarpması sonucu elinde çalışır haldeki motorlu testere ile savrulup takla attı ve yere düştü. Bu sırada üzerine düşen motorlu testere Kılıç'ın sol bacağını kesti. Arkadaşlarının haber vermesi üzerine olay yerine gelen ekipler Kılıç'ı ambulansla Uşak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ameliyata alınan evli 2 çocuk babası Kılıç'ın sol bacağına kırıklar nedeniyle iki platin takıldı.

İŞ GÜVENLİĞİ ÖNLEMİ ALINMADI İDDİASI

Tedavisinin ardından taburcu edimlen Kılıç, İş Güvenliği Yasası'na uyulmadan ve önlem alınmadan çalıştırıldığını öne sürdü. Kılıç şu iddialarda bulundu:

"Uşak'ın Banaz İlçesi'ne bağlı Baltalı Köyü'nde eşim ve iki çocuğumla yaşıyorum. Belediyenin 40 metrelik yol projesinin yapıldığı bölgede ağaç kesimi için görevlendirildik. Başımıza ne bir şef, ne de bir yetkili bırakılmadan, iş güvenliği için gerekli olan baret, eldiven, dizlik ve yelek verilmeden dağın başına bırakıldık. Yolun geçtiği bir kişinin arazisinde ağacı o kişinin isteğine göre kesmemiz istendi. Ağaç yüksek olduğundan üzerine çıkıp kesmemiz imkansızdı. Bunun üzerine motorlu testereyle ağacın büyük dalını kestim yere düştü. Arkamı döndüğüm sırada kestiğim büyük dalın parçası sol ayağıma çarpınca elimdeki çalışan motorlu mestereyle havalanıp yere düştüm. Allah korudu, testere vücudumun başka biryerine gelse canımdan olabilirdim."

ŞİKAYETÇİ OLDU

Park temizliği sertifikasına sahip olduğunu, kendisinin yalnızca parklarda görevlendirilebileceğini belirten Kılıç şöyle devam etti:

"Ağaç kesme ile ilgili bir sertifikamın olmamasına rağmen, motorlu testere kullanıyorum diye beni ağaç kesimine verdiler. Verilen göreve gitmesek, geçici işçi olduğumuzdan işten çıkarılma riskimiz var. İşimizden olmayalım diye verilen her görevi yapmaya çalışıyoruz. Kırılan bacağıma iki platin takıldı ve 12 dikiş atıldı. 3 ay rapor verildi. Doktorlar en az bir yıl sol ayağımı kullanamayacağımı söyledi. İhmallerden dolayı benim bu hale gelmeme sebep olan yetkililer hakkında İş Güvenliği Yasası gereği şikayetçi oldum."
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!