Motorize sağlık görevlisinden anlamlı ziyaret

Ankara'da otoparkta kalp krizi geçiren diş doktoru, olay yerine 3 dakikada ulaşan motorize sağlık görevlisinin müdahalesiyle kurtarıldı.

Motorize sağlık görevlisinden anlamlı ziyaret

Ankara'da Diş Hekimi Bislan Salih Hurmi, iş bitiminde  arabasına bineceği sırada otoparkta fenalaşarak yere yığıldı. Durumu fark eden  otopark görevlileri, 112'yi arayarak yardım istedi.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü 112 Komuta Kontrol Merkezi, olay yerine en  yakındaki motorize sağlık personelini yönlendirdi. Motorize sağlık görevlisi  Osman Eriklioğlu, 3 dakika içinde olay yerine ulaştıktan sonra yerde yatan  Hurmi'ye dakikalarca kalp masajı yaptı.

Yeniden nefes almaya başlayan Hurmi, ilk müdahalenin ardından  hastaneye kaldırıldı. Kısa sürede sağlığına kavuşan Hurmi, işinin başına döndü.

"BANA 7 DAKİKA BOYUNCA KALP MASAJI YAPMIŞ"

Hurmi, otoparka aracı almaya gittiği sırada bir anda yere yığıldığını belirterek şöyle devam etti:

"112 acil deyince, biz tabii ambulans ekiplerini biliyoruz. Bir de  motorlu grup varmış, bu vesileyle onu öğrendim. Bu ekipten Osman kardeşimle beni  hayata kazandıran kişi olarak bir ahbaplığımız oldu. Bana 7 dakika boyunca kalp  masajı yapmış. Sonrasında ambulansla en yakın hastaneye sevk edilmişim." dedi.

Kendisine her zaman dikkat ettiğini ve ilaçlarını yanından hiç  ayırmadığını dile getiren Hurmi, "O gün ne oldu, ben de bilmiyorum. Her şey çok  iyi giderken bir anda kendinizi kaybedebiliyorsunuz. Bu tip şeylerde erken  müdahale çok önemli. Belki birkaç dakika gecikilseydi yapabilecek bir şey  olmayabilirdi. Bu herkes için geçerli. Yaşım itibarıyla riskli bir gruptayım ama  gençlerde de benzeri şeylerle karşılaşılabiliyorlar." diye konuştu.

3 DAKİKADA VAKAYA ULAŞTI

Ambulans Acil Hizmetlerinde 9 yıldır paramedik olarak görev yapan  Osman Eriklioğlu, sağlığına kavuşup işinin başına dönen Hurmi'ye geçmiş olsun  ziyaretinde bulundu.

Kızılay'da bekleme görevindeyken gelen anonsla Kızılırmak Caddesindeki  otoparka gittiğini ifade eden Eriklioğlu, şunları söyledi:

"Vakaya vardığımda hastanın kalbi durmuştu. Hemen havayolunu açtım.  Kalp masajına başladım. Birkaç dakika içerisinde ambulans ekibimiz olay yerine  ulaştı. Hastanın solunumu ve kalp atışları başladı. Kendisini ziyaret ettik.  Bizim için güzel bir anı oldu. İnsanlara faydalı olmak, yaşama tutunmalarına  yardımcı olmak bizim mesleğimizin en güzel yanı."

Motosiklet ekibinin trafiğe kapalı alanlara ya da ambulansın  giremeyeceği noktalara en hızlı bir şekilde ulaşıp ilk müdahaleyi gerçekleştirmek  amacıyla kurulduğunu vurgulayan Hurmi, Ankara'da şu anda 6 tane motosikletli  ambulans olduğunu ve 24 saat nöbet usulüyle çalıştıklarını anlattı.

Eriklioğlu, tüm ilk yardım malzemelerinin motosiklette bulunduğuna  işaret ederek daha çok trafik kazalarına ve sahada gerçekleşen durumlara müdahale  ettiklerini kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!