Motorin en çok pazartesi günü tüketiliyor!

Gaza motorinde pazartesi, benzinde cumartesi basıyoruz

Motorin en çok pazartesi günü tüketiliyor!

EPDK Petrol Piyasası Dairesi Başkanı Taner Mutlu, akaryakıtta tüketici alışkanlıklarına ilişkin çarpıcı bir araştırma yaptı. Buna göre motorin en çok pazartesi, benzin cumartesi günü satılıyor. Benzin satışı perşembe günleri dibe vuruyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Petrol Piyasası Dairesi Başkanı Taner Mutlu, akaryakıt sektöründe tüketici alışkanlıklarına ilişkin çarpıcı bilgiler verdi. Buna göre motorin en çok pazartesi, benzin cumartesi günü satılıyor. 27 Ağustos'ta, 9 günlük tatilin ilk günü olan cumartesi, bir önceki haftaya göre akaryakıt tüketimi yüzde 10 arttı. Tüketim, 40 milyon litreden, 44 milyon litreye kadar çıktı. Şeker Bayramı'na denk gelen salı, çarşamba ve perşembe günleri ise ağustos ayının en düşük akaryakıt satışı yapıldı. Mutlu, Enerji Uzmanları Derneği'nce İstanbul'da gerçekleştirilen "Petrol Piyasası Eğitim Semineri"nde bir konuşma yaptı. Mutlu, konuşmasında bir süre önce akaryakıt sektöründe uygulamaya giren otomasyon sistemi aracılığıyla elde edilen bilgileri paylaştı. İşte, sektörde tüketici alışkanlıklarını gösteren çarpıcı bilgiler:
-Motorin satışları pazartesi günleri tavan yapıyor. Hafta içi düşen satışlar cuma ve cumartesi günü yeniden yükseliyor.
-Benzin satışları en yüksek seviyesine cumartesi günü ulaşıyor.
-Benzin satışları perşembe günü dibe vuruyor.
-27 Ağustos'ta yani 9 günlük tatilin ilk günü olan cumartesi, bir önceki haftanın aynı gününe göre akaryakıt tüketimi yüzde 10 arttı. Tüketim, 40 milyon litreden, 44 milyon litreye kadar çıktı.
-Bayram günleri boyunca satışlar en düşük seviyelere indi. Şeker Bayramı'na denk gelen salı, çarşamba ve perşembe günleri, ağustos ayının en düşük akaryakıt satışı yapıldı.
-Ağustos ayında Türkiye'de akaryakıt satışlarının üçte biri İstanbul, Ankara ve İzmir'de gerçekleşti.
-Ağustosta İstanbul'da 260 milyon litre akaryakıt satışı yapıldı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!