Moody's SPK'nın radarına takıldı

SPK'nın, salı günü İMKB ve VOB'da yüzde 2'ye varan dalgalanmaya neden olan Moody's haberlerini incelemeye aldığı öğrenildi.

 Moody's SPK'nın radarına takıldı

Piyasalarda 22 Ocak Salı günü esen Moody's kasırgası Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) radarına takıldı. Habertürk'ten Sefer Yüksel'in haberine göre, SPK'nın, Moody's ile ilgili çıkan ve İstanbul Borsası'nda ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda (VOB) büyük dalgalanmaya yol açan haberler için inceleme başlattığı öğrenildi. SPK'nın bir çok banka ve aracı kurumun araştırma birimlerini aradığı ve neden "Not artışı geliyor" diye yatırımcılara raporlar geçtiğini sorguladığı belirtiliyor.

SPK'nın konuyla ilgili aynı zamanda Moody's'i de sorguya aldığı gelen bilgiler arasında. Bankacılar, SPK'nın "Piyasalar not artışı beklerken, Moody's neden bu daveti piyasalar açıkken geçiyor"u sorgulaması gerektiğini ifade ediyor. Moody's salı günü, Türkiye ile ilgili bir telekonferans düzenleyeceğini açıklayıp bunu, banka ve aracı kurumlara bir davetiye geçerek duyurmuştu. Davette, konferansın ilk konu başlığının "Ülke kredi notunun yatırım yapılabilir ülke notuna yaklaşması" olduğu yazıyordu.

FITCH ÖRNEĞİ NOT BEKLENTİSİNİ ARTIRDI
Piyasaların Moody's'den bir not artışını fiyatladığı bir dönemde bu davetin haber ajanslarına da düşmesi "Not artışı geliyor" yorumlarını güçlendirdi. Birçok banka ve aracı kurumun araştırma birimleri de işleri gereği yatırımcılarına kısa vadede not artışı gelebilir raporunu geçti.

Çünkü piyasaların hafızasında geçen kasım ayında yaşanan Fitch örneği çok tazeydi. O dönemde not artışı beklenen Fitch de Türkiye'de bir konferans düzenleyeceğini açıklamış ve konferansa 3 gün kala ülke notunu artırmıştı. Hal böyle olunca da İMKB ikinci seans açılır açılmaz kısa sürede yüzde 1.9 gibi bir ralli yaptı. VOB ise 2 bin 250 puan zıpladı.

Ancak saat 15.36'da Moody's'den gelen "Türkiye'nin notu değişmiyor. Bu sadece banka ve şirketler ile ilgili bir telekonferans" açıklamasıyla İMKB 15 dakikada yüzde 1.8, VOB ise 2 bin 300 puan çakıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!