Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Molotof ve havai fişek silah sayılacak

Yeni Silah Yasası'nı hazırlayan İçişleri Alt Komisyonu, çalışmasını tamamladı. Haftaya perşembe günü ana komisyona gelmesi beklenen yeni Yasa Tasarısı'nda, molotof kokteyli de var. Polisin tank ithal etmesinin önü ise kapatıldı. Son şekli verilen tasarıda değişikliklerden bazıları şöyle:

Molotof ve havai fişek silah sayılacak

 

MOLOTOF BULUNDURANA 8 YIL HAPİS

Tasarı ile üç ayrı yasa tek metinde birleştiriliyor. Piyasada satılan savunma amaçlı biber gazının yoğunluğu, polisin kullandığından farklı olacak, 18 yaşın altındakilere satılamayacak.
Asker ve polise ait beylik silahlar dahil tüm silahların balistik izleri kayıt altında tutulacak.
İnternet dahil her yerde silah reklamı yasak.

Molotof kokteyli yeni yasada "Yanıcı ve parlayıcı madde kullanılarak oluşturulmuş, el yapımı saldırı veya savunma aracı" olarak tanımlandı ve taşıyan, bulunduran kişiye 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası getirildi. Molotof bir örgüt faaliyeti için kullanılırsa, cezalar yarı oranında artırılacak. Böylece 12 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Havai fişeklerin saldırı amacıyla kullanılmasına 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getirildi. Proteknik adındaki bu malzemelerle güvenlik güçlerine saldırılırsa ceza 1 kat artırılabilecek.

Milli Savunma Bakanlığı, TSK, MİT, Emniyet ve Jandarma silah ithal edebilecek. Ancak "Kanunla kendilerine verilen görevleri yerine getirmek amacıyla ve görevine uygun" ifadesi eklenerek, polisin tank, uçak vs ithal etmesinin önü kesildi.

Av tüfeğinde yaş ruhsat yaşı 18, yivli av tüfeğinde 21, tabancada 25 olarak belirlendi. Sağlık kontrolü ise yönetmelikle düzenlenecek.

Silah almak isteyen kursa gidecek.

Elinde suçta kullanılmamış ruhsatsız silah bulunan, 1 yıl içinde getirip teslim ettiğinde soruşturma açılmayacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!