Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

MOBESE kameralarına özel hayat ayarı

Asayiş ve trafik denetimlerinde yararlanılan MOBESE kameralarının yaygınlaşmasıyla özel hayatın ihlal edilebileceğine dair endişelerin yersiz olduğu belirtildi.

MOBESE kameralarına özel hayat ayarı

Ankara Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdür Yardımcısı Ebubekir Aksak, kentin farklı noktalarından görüntü alınmasını sağlayan Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi'nin 2010'da devreye girdiğini, bu sisteme entegre edilmiş 825 noktada 652 kamera bulunduğunu söyledi.

Aksak, Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi'nin, genel güvenlik, suç ve suçlularla daha etkin mücadele, trafiğin düzenlenmesi amacıyla kullanıldığına işarete etti.

Kameraların amaç dışı kullanılmasının önlenmesi için tedbir alındığını, özellikle özel hayata hassasiyetin ön planda tutulduğunu vurgulayan Aksak, "Sistemimizin en en önemli özelliği, ilke olarak takip ettiğimiz özelliği, özel hayata gösterilen hassasiyettir" diye konuştu.

Kameralar kurulurken, bölgedeki konutların tanımlandığını anlatan Aksak, şunları kaydetti:

"Kameralarımız, kurulduğu ilk andan itibaren görüş açılarına vatandaşlarımızın ikametleri geldiğinde otomatik perdeleme sistemine girmektedir. Bunu operatörlerimiz herhangi bir şekilde kaldıramamaktadır. Bu konuda vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Biz sosyal hayatın yaşandığı, suç ve suçlunun kol gezdiği alanları kontrol ediyoruz. Vatandaşlarımızın ikametlerinin takibi, özellikle perdelenmek suretiyle önlenmektedir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!