Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır krizi sonrası piyasalardan ilk tepki

Mısır krizinin etkisi kısa vadede petrol fiyatlarında gerçekleşti. Uluslararası piyasalar ise normal seyrinde. Borsa beklendiği gibi tepki alımlarıyla güne yüzde 0,68 artışla başladı. Dolar ise 1.9470 TL seviyesinde.

Mısır krizi sonrası piyasalardan ilk tepki

Dün yüksek enflasyon verileri ve uluslararası piyasaların olumsuz seyretmesiyle piyasalar çalkantılı bir gün geçirdi. Borsa yüzde 3'ün üzerinde düşüş yaşarken dolar 1.95 TL'nin üstünü gördü.74 binin altını gören borsada kısa vadede 73 binin önemli destek seviyesi olması bekleniyor.

Açılışta borsa pozitif başladı. BİST 100 yüzde 0,68 artışla 74 bin 219 puandan açıldı. Bankacılık endeksinde de dünkü düşüşe göre toparlanma var. Bankacılık endeksi yüzde 90 artışla 143 bin 187 puanla açıldı.

PETROL YÜKSELDİ
Küresel piyasalarda Mısır gerginliği sadece petrol fiyatlarında ön plana çıktı. ABD ham petrolü 100 doların üstünü görürken Brent petrol de 105 doların üstünde seyretti.ABD ve Avrupa borsalarında ise Mısır'da gerçekleşen darbe etkili olmadı. Dow Jones Endüstri Endeksi yüzde 0,38 artış yaşadı.

Öte yandan ABD'de tatil gününün piyasalarda özellikle işlem hacminde düşüşler gerçekleşmesine yol açacak.

BCG Partners Türkiye Genel Müdürü Ali Rıza İncekara "Yurtiçi ve yurtdışı faktörler piyasayı eski aralığına oturttu. Kar artışları yüzde 12'lerden yüzde 7'lere gerileyebilir. Belirsizliğin fazla olduğu dönemlerde kısa vadeli göstergeler önemli oluyor. Mısır finansal piyasalarda küçük bir ülke. Bizi etkilemeyebilir. Ancak bir korku yaratıyor. Gelişmekte olan ülkelerde demokrasinin gelişme çabaları çerçevesinde sokak protestoları finansal piyasalarda etkili olabiliyor. Petrole etkisi sınırlı olacaktır." diye konuştu.

DOLAR HALA YÜKSEK

Merkez Bankası'nın dün gerçekleştirdiği 250 milyon dolarlık müdahaleye rağmen dolar 1.95 TL sınırında geziyor. ABD özel sektör istihdam verisinin iyi gelmesi dolara yönelik ilgiyi de artırıyor. Dolar şu dakikalarda 1.9470 TL seviyelerinden işlem görüyor.

VOB'DA TEPKİ ALIMLARI
Öte yandan VOB tepki alımlarıyla yüzde 0,78 artışla başladı. 90.2500 puanda seyreden VOB'da 90.000 seviyesinin önemli bir destek seviyesi olduğu belirtiliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!