Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır'ın gözü Türkiye'de

Cemaat-i İslami'nin lideri Cezayir'i değil Türkiye'yi örnek alacaklarını söyledi

Mısır'ın gözü Türkiye'de

Mısır Cemaat-i İslami liderlerinden Nacih İbrahim, Mısır'daki İslami hareketin deneyim ve tecrübesi sayesinde Cezayir örneğinde olduğu gibi şiddete başvurmayacağını, aksine Erbakan - Erdoğan örneğinde somutlaşan Türk modelini benimseyeceği öngörüsünde bulundu.

Mısır Cemaat-i İslami kurucu üyelerinden İbrahim, Dubai'den yayın yapan Suudi Arabistan televizyonu El-Arabiye'ye Mısır'daki darbe ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İbrahim, Mısır'daki darbe ile Türkiye'deki darbelerin sonuçlarını kıyasladı. Türkiye'de yaşanan bütün darbelere rağmen İslami kökenli Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğunu hatırlatan İbrahim, "Bu başarının sırrı, Erdoğan ve arkadaşlarının, yapılan darbeye rağmen, duygularına sahip çıkıp şiddeti bir tarafa itmeleri ve siyasi geçmişlerindeki hataları gözden geçirip kendilerini öz eleştiriye tabi tutmalarında yatmaktadır" dedi.

Mısır Cemaat-i İslami kurucu üyelerinden İbrahim, şu an Mısır'da, 90'lı yıllarda seçim sonuçlarının askeri bir darbeyle iptal edilmesinin ardından boy atıp gelişen şiddet içerikli İslami hareketin benimsediği yolun takip edilmesi gerektiğini dillendiren geniş bir kesim olsa da, darbenin sıcaklığı geçtikten sonra her şeyin yavaş yavaş rayına oturacağını, sonunda akl-ı selimin galip geleceğini vurguladı.

TÜRKİYE'YE BENZER BİR DURUM YAŞANIR

Cezayir'deki İslami hareketin 90'lı yıllarda henüz çok toy ve aşırı derecede duygusal olduğundan akıl ve mantığı bir tarafa itip, gasp edilmiş haklarını şiddet aracılığı ile geri almaya çalıştığını söyleyen İbrahim, Mısır İslami hareketinin ise bunun aksine daha olgun, rüştünü ispatlamış olduğu, uzun yıllara yayılan tecrübe birikimi sayesinde aynı hataları tekrarlamayacağı inancını dile getirdi. İbrahim, Türkiye'de İslami kökenlere sahip Necmeddin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi'nin bugünkü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti'yi ortaya çıkardığı gibi benzer bir durumun Mısır'da da yaşanma ihtimalinin çok yüksek olduğunun altını çizdi.

Mısır siyasi tarihi ve akımları konusunda uzmanlığı ile de tanınan Nacih İbrahim sözlerini şöyle tamamladı: "Zamanın çarklarını geri çevirmek imkansız. İslami hareket Mısır'da yönetimi kaybetti. Ancak muhalif güçler, ordu ve güvenlik güçleri ile çatışmaya girerek toplumdaki yerini de kaybetmemelidir. Zira bunu da kaybettiği takdirde bir daha yönetime gelmesi imkânsızdır"

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!