Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır'ı yasa boğan ölüm: Hayatını kaybetti

Mısır'ın akil adamı olarak bilinen eski diplomat ve büyükelçi İbrahim Yusri, başkent Kahire'de hayatını kaybetti.

Mısır'ı yasa boğan ölüm: Hayatını kaybetti

Ailesi tarafından sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan yapılan  açıklamada 80 yaşındaki Yusri'nin bu sabah vefat ettiği duyuruldu.

Aile, Yusri'nin hastalığı, ölüm nedeni ve defin tarihi hakkında  kamuoyuna bilgi vermedi.

İbrahim Yusri kimdi?

Mısır'ın önemli uluslararası hukuk uzmanlarından İbrahim Yusri,  Cezayir Büyükelçiliği ve Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu.

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek döneminde "Siyonistlere  doğal gaz ihracatına hayır" kampanyasını başlatan Yusri, Nil sularının paylaşımı  konusunda Mısır'ın hakkını savunan kişi olarak tanındı.

Eski diplomat, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi zamanında Nisan  2016'da Mısır ile Suudi Arabistan arasında yapılan ve Kızıldeniz'de yer alan  Tiran ile Sanafir adalarının egemenliğinin Suudi Arabistan'a geçmesini öngören  anlaşmaya da karşı çıkan muhalif isimler arasında yer almıştı.

Mısır'da 25 Ocak devriminden sonraki süreçte İslami hareketler ile  diğer seküler kesimler arasındaki anlaşmazlıklarda taraf olmayan ve hep ara  buluculuk rolünü üstlenen Yusri, "Mısır'ın akil adamı" olarak biliniyordu.

Yusri, 3 Temmuz 2013'te Mısır'ın demokratik seçimlerle göreve gelen  ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri müdahale ile devrilmesinin ardından  yaşanan süreçte de krizin çözümü adına öneriler sunan ve uzlaşmanın  sağlanabilmesi için çaba harcayan isimlerden biri olarak öne çıktı.

Sina Yarımadası'ndaki Taba bölgesinin 19 Mart 1989'da İsrail'den  Mısır'a geçmesindeki hukuk mücadelesinin en önemli aktörlerinden Yusri'ye  Mısır'ın geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur tarafından 30 Mayıs 2014'te ülkenin en  yüksek nişanı olan şeref madalyası takdim edilmişti

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!